Сучасні покрівельні конструкції використовуються не тільки для захисту будівель від різного роду кліматичних умов (опадів, вітру, спеки та холоду), але і є місцем виведення назовні каналів і шахт різного функціонального призначення. Через покрівлю житлових і промислових будівель, як правило, проходять вентиляційні канали, димоходи, а також витяжки, антенні кабелі та інші комунікації. Для оформлення місць виведення їх назовні використовується спеціальний конструктивний елемент, так званий вузол проходу через покрівлю (скорочено – УП).

Призначення та особливості конструкції

Узел прохода через кровлюВузол проходу

Основне призначення сайту проходу полягає в конструктивному оформленні вивідних каналів з одночасною їх герметизацією, що виключає потрапляння всередину будівлі опадів, а також сміття і сторонніх предметів.

Вузли, що формуються на ділянках виходу вентиляційних шахт через покрівлю, найчастіше монтуються в спеціальних залізобетонних склянках або ж розміщуються безпосередньо на її несучих елементах (кроквах).

Для різних типів покрівель, істотно відрізняються по своїй конструкції, повинні вибиратися відповідні види прохідних вузлів. При цьому застосування УП того чи іншого виду, як правило, не пов’язується з класом монтованою вентиляції, тобто він може вбудовуватися як природні, так і примусові (витяжні системи.

В залежності від типу покрівельної конструкції, а також від виду вентиляційної системи, кріпильний підстава вузла проходу через покрівлю (стакан) може мати різні розміри і форму. Воно може бути прямокутним, квадратним, круглим або овальним залежно від обрисів оформлюваного наскрізного отвору. При монтажі такої склянку просто насаджується на металеву трубу заданого діаметра, що виготовляється з листового металу товщиною не менше 1 мм

Узел прохода через кровлюДля воздуховода

Вся отримана конструкція закріплюється потім безпосередньо на даху або на спеціальному підставі, виконаному у вигляді залізобетонного склянки. Для закріплення вузлів проходу вентиляції на такому склянці, що дозволяє розвантажити покрівельну конструкцію від зайвого навантаження, використовуються спеціальні анкерні болти.

Дані для проектування УП

Дані для проектування вузла і вибір його різновиди визначаються з урахуванням наступних факторів:

  • кут нахилу ската;
  • величина вітрового і снігового навантаження в даному регіоні;
  • матеріал і товщина горищного перекриття;
  • вид покрівельного матеріалу, використовуваного для закриття даху.

Якщо перекриття верхнього поверху будинку виконано із залізобетонних плит – в останніх повинні бути заздалегідь підготовлені отвори відповідного розміру і форми, посилені склянками з монолітного бетону. Вузол проходу через перекриття, виготовлене у вигляді полегшеного металевого каркаса, оформляється аналогічно, з тією лише різницею, що стакани під труби робляться з металу. Вибір розмірів і форми склянки в будь-якому випадку повинен проводитися ще на стадії підготовки проекту будови.

Узел прохода через кровлюМонтаж вузла

При проведенні розрахунків вузла в першу чергу має враховуватися кут нахилу ската з поправкою на снігове і вітрове навантаження. У регіонах з частими опадами слід враховувати те, що в зимовий час вага скупчився на даху снігу може досягати значних величин; при цьому він може перекривати як вузли проходу через покрівлю, так і канали її вентиляції.

При розрахунку навантажень на УП також повинна враховуватися можливість впливу на нього снігових мас, сповзаючих з покрівлі під час весняних відлиг (при цьому обов’язково береться до уваги якість поверхні покрівельного матеріалу).

Види УП

Узел прохода через кровлюВиди конструкцій

У будівництві найчастіше використовуються наступні види елементів проводки:

  • пристрої з клапаном, керованим вручну;
  • вузли з клапаном, керованим автоматично;
  • прохідні вузли без клапана.

Вузли, оснащені ручними клапанами, відрізняються такими чудовими якостями, як простота експлуатації і ефективність. На відміну від них в механічний клапан вбудовується спеціальний керуючий механізм, що дозволяє відкривати і закривати його автоматично.

Бесклапанние вузли мають постійне сполучення з зовнішнім простором і використовуються частіше всього в каналах типу воздуховода, що вимагають безперервного припливу свіжого повітря.

Зазначимо також, що розміри УП для організації вентиляції укладаються в лінійку значень, що відрізняються буквально на кілька міліметрів, що дозволяє використовувати на практиці безліч їх різновидів.

Особливості УП для димоходів

Узел прохода через кровлюПрохід димоходу через покрівлю

Особливий підхід до облаштування прохідних вузлів, які використовуються для виведення димоходу на дах будівлі, пояснюється необхідністю дотримання вимог пожежної безпеки. І дійсно, в процесі експлуатації вивідний патрубок сильно нагрівається від пічних газів, що не виключає можливість загоряння примикають до нього легкозаймистих матеріалів.

Узел прохода через кровлюВузол для димоходу

У зв’язку з цим до монтажу УП у цьому випадку пред’являються такі вимоги:

  1. При оформленні вузла між димохідної трубою і елементами покрівлі необхідно передбачити невеликий зазор, розмір якого визначається діючими будівельними нормами.
  2. Пожежонебезпечний ділянка повинна бути прокладений яким-небудь термостійким матеріалом, що виключає можливість загоряння (азбестом, наприклад).
  3. На ділянках проходу димоходу через покрівельне покриття повинні використовуватися спеціальні короби з оцинкованого металу, що забезпечують отримання зазору, що заповнюються скловатою чи іншим вогнезахисним матеріалом.

Узел прохода через кровлюПрохідні склянки

Більш простий варіант виконання проходу через покрівлю передбачає облаштування спеціальної спідниці, що дозволяє отримати зазор необхідної величини між вивідний трубою і отвором в покрівельному матеріалі. Наявність такого зазору крім захисту від загоряння дозволяє компенсувати температурне розширення стінок димохідного каналу при їх нагріванні.

Універсальний ущільнювач

Узел прохода через кровлю

В даний час крім типових вузлів проходу в будівництві все частіше застосовується більш проста їх модифікація, виконується у вигляді універсального кільця ущільнювача. Відмінність цього елемента від інших УП полягає в тому, що його допускається встановлювати на отворах практично будь-якого діаметру (з допомогою універсального ущільнювача вдається герметизувати проходи діаметром від 3-х до 60-ти см). При цьому ефективність його застосування не пов’язана з видом покрівельного матеріалу, тобто такі ущільнювачі забезпечують надійну герметизацію всіх відомих захисних покриттів.

Завдяки своїй конусоподібною формою ці вироби можуть використовуватися на скатних дахах практично будь-якого ухилу, а їх еластичність дозволяє надійно проводити ущільнення на хвильових поверхнях з профнастилу або шиферу, наприклад, укладаються з довільним кроком.

Вироби цього класу виготовляються з високоякісного силікону, що забезпечує можливість роботи в широкому діапазоні температур (від -74 до +260°C).

До переваг таких ущільнювачів слід віднести те, що силікон добре зберігає свої властивості в умовах впливу на неї агресивних середовищ і має більший термін служби в порівнянні зі звичайною гумою.

Особливості монтажу універсального ущільнювача

Узел прохода через кровлюМонтаж гумового ущільнювача

При виборі відповідного універсального ущільнювача слід виходити з того, що для забезпечення герметичності проходу робочий розмір монтованої кільця повинен бути трохи менше діаметра труби (приблизно на 20%).

Для зручності монтажу ущільнювача зайвий матеріал з кільця просто зрізається. Щільне прилягання монтованої вироби до поверхні покрівлі по всьому профілю забезпечується за рахунок надійного обтиску його фланця, що виконується з використанням спеціального монтажного інструменту.

Поверхня труби обробляється заздалегідь підготовленим мильним розчином, що забезпечує легкість посадки ущільнювача.

Після надійної герметизації стику з допомогою спеціального складу ущільнювач закріплюється на поверхні даху допомогою саморізів відповідного розміру, вворачиваемых по колу з кроком близько 35 мм.

Універсальний ущільнювач користується підвищеним попитом як у професійних будівельників, так і у приватників, що пояснюється простотою його монтажу і високою якістю герметизації.

На закінчення відзначимо, що при організації типових вузлів проходу вентиляції або димаря через м’яку покрівлю замість жорсткого гвинтового кріплення можуть використовуватися спеціальні клейові суміші і бітумні мастики, що поєднують в собі кріпильні та ізолюючі властивості. Правила застосування цих складів визначаються фірмою-виробником і припускають сумісність різних їх видів один з одним (за умови, що при змішуванні вони не будуть руйнуватися і виділяти будь-яких хімічно активних речовин).

Відео

Дивіться, як монтується ущільнювач Майстер Флеш:

Вузол проходу через покрівлю

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code