Незважаючи на різноманітність сучасних систем опалення, пічне опалення в Росії залишається все також затребуваним. Плюс у багатьох котеджах зараз ставлять дров’яні каміни, привносять в житло неповторним затишком. Однак власникам таких вогнищ доводиться рано чи пізно вирішувати, як прочистити димар в своєму будинку. Адже поступово він засмічується, що неминуче позначається на якості горіння дров.

Зміст

 1. Причини засмічення
 2. Чим небезпечно
 3. Як часто прочищати
 4. Як прочистити димар
  • Механічні способи
  • Хімічні
  • Народні засоби

Чим викликане засмічення димоходів

Засмічення димоходів відбувається через:

 • використання сирих і/або смоляних дров;
 • недостатність тяги в димохідній трубі і топці;
 • спалювання в печі сміття.
Як почистити трубу димоходу в приватному будинку?

Димар до і після чищення

В ідеальному випадку дрова в топці повністю прогорають, а в димохід йдуть лише вуглекислий газ, водяні пари і мінімальна кількість дрібного попелу. Але при неповному згорянні деревини в трубу також потрапляють смоли і великі обсяги сажі. Причому разом з конденсатом вся ця суміш осідає на стінках дымоотводного каналу і поступово звужує його. Ось ці нашарування і доводиться регулярно видаляти, здійснюючи чистку димоходу.

Чим небезпечне засмічення димоходу

Неважливо зроблена димохідна труба металевої (з нержавіючої сталі або звичайної сталі), цегляної або азбестоцементною. Навіть якщо це так модний зараз сендвіч варіант, сажа всередині у будь-якому випадку буде осідати.

Прочищати димар все одно доведеться. Матеріал його виготовлення впливає лише на періодичність виконання цих очисних робіт. На цеглі сажні відкладення накопичуються швидше, ніж на гладкій поверхні з нержавіючої сталі. Але чистку будь димовою труби в приватному будинку рано чи пізно потрібно буде робити.

Як почистити трубу димоходу в приватному будинку?

Наслідки перегріву димоходу

Якщо димар вчасно не почистити, то він занадто сильно звузиться в діаметрі. А це загрожує зниженням тяги з її можливим падінням вниз і задимленням приміщення з піччю, збільшенням конденсату в трубі і зменшенням ККД топки. Плюс в сажі нерідко залишаються незгорілі частинки, які при великому скупченні можуть спалахнути в димоході і привести до прогоряння його стінок. Пожежа в такій ситуації неминучий.

Як часто робити прочищення труби

Очищати від кіптяви труби димарів слід при перших ознака їх звуження. Для цього проводяться постійні перевірки каналів. В залежності від призначення печі і матеріалу димовідводу перевіряти їх необхідно за мінімуму:

 • для опалювальних котлів – раз на рік;
 • для варочно-опалювальних печей – тричі за рік;
 • з цегли – щокварталу;
 • з азбестоцементу – раз на рік.
Як почистити трубу димоходу в приватному будинку?

Готові інструменти для чищення димоходу

Одну з перевірок димоходу рекомендується проводити безпосередньо перед опалювальним сезоном. Плюс ще одна додаткова не завадить протягом оного при інтенсивному використанні печі в сильні морози. У цьому відведення диму схоже з вентиляцією та кондиціонуванням. Та ж спліт-система полежить аналогічної регулярній перевірці з чищенням. Причому перевіряти і чистити її рекомендується також перед сезоном використання і протягом його при високій інтенсивності експлуатації обладнання.

Як почистити трубу димоходу в приватному будинку?

Конструкція йоржики для чищення димоходу

Як прочистити димар

При виявленні проблем самостійно почистити димоходи можна з допомогою як професійних способів, так і народних. Для цього достатньо скористатися механічними пристосуваннями, спеціальною хімією і просто побутової сіллю або крохмалем. Але багато що тут залежить від ступеня засмічення та обсягів сажі всередині. Нерідко при подібній прочищенню доводиться вдаватися відразу до декількох методів.

Як почистити трубу димоходу в приватному будинку?

Як правильно самостійно прочистити димар

Механічні способи

Найефективнішим способом чищення димоходу є механічний. Сажотруси користуються ним не перше століття, вся технологія цього процесу відпрацьована за цей час до дрібниць. Очистити цим методом димохідну трубу можна як знизу з пічної топки (камінного вогнища), так і зверху, з даху. Але є нюанси.

Зверху цим способом прочистити вдасться тільки вертикальний ділянку дымоотводного каналу.

Як почистити трубу димоходу в приватному будинку?

Як прочистити димар телескопічним йоржиком

Місця поворотів труби слід чистити від сажі зсередини будинку через топку або спеціальні дверці (отвори) в кладці печі.

В якості інструменту при механічної чистки застосовується:

 1. Йорж на палиці або мотузці з грузилом внизу.
 2. Йорж на гнучкому тросі (подібні аналоги застосовуються сантехніками).
 3. Металевий скребок для особливо в’їдаються сажнів плям.
Як почистити трубу димоходу в приватному будинку?

Як прочистити димар знизу

Йорж може бути металевим або пластиковим. Чистити димоходи з нержавіючої сталі рекомендується варіантом з пластику. А зіскоблювати сажу з цегли краще щіткою з “ворсинками” з заліза.

Як почистити трубу димоходу в приватному будинку?

Як зробити йоржик для чищення димоходу з пластикових пляшок

Хімічні способи

Якщо приміряти на себе роль сажотруса на даху не хочеться, то можна скористатися спеціалізованої хімією. Зараз існує маса засобів на основі хлориду міді сульфату амонію з оксидом фосфору. З першого погляду, як і вибрати кондиціонер для квартири, розібратися в асортименті таких хімікатів складно. Але все досить просто – дозволено брати будь-який варіант.

Як почистити трубу димоходу в приватному будинку?

Як працює хімічне очищення димоходу

Ці хімікати при згорянні виділяють дим, який піднімається по трубі вгору і розпушує сажу, в результаті чого вона спадає вниз. Потім її треба лише зібрати совком з вигинів димоходу і пічної топки або каміна.

Випускаються подібна хімія у вигляді порошків в пакетиках і полін-брикетів. Головний нюанс їх використання – необхідність ретельного провітрювання житла при чищенні і відразу після.

Як почистити трубу димоходу в приватному будинку?

Засоби для очищення димоходу

Прочищати димар цими засобами простіше простого, кинув їх в топку і все. Однак згораючи, вони виділяють малоприємні і шкідливі компоненти, дихати якими точно не варто.

Народні способи почистити димар

Почистити димоходи камінів, газових котлів та вугільно-дров’яних печей також можна за допомогою:

 • кухонної солі (півкіло на розтопку);
 • сухих картопляних очисток і просто нарізаної картоплі (кілька кілограм на раз);
 • порошкового нафталіну (нанести на поліна, виділяє різкий запах);
 • осикових дров.

Принцип дії простий – пари хлориду натрію (солі), крохмалю (з картоплі) і нафталіну роз’їдають сажу, виносячи її разом з димом вгору на вулицю або змушуючи спадати вниз. З сухою тонкою ситуація дещо інша, ця деревина горить з найвищою температурою серед усіх інших варіантів дров. Пилова сажа на стінках димоходу від цього спека просто згоряє.

Дивіться також відео як прочистити димар:

Як почистити трубу димоходу в приватному будинку?

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code