Організація індивідуального водопостачання є життєво важливим завданням при будівництві заміського будинку і виникає перед кожним його власником. Останнім часом все більшу популярність набирає буріння свердловини на присадибній ділянці, оскільки вона забезпечує постійний доступ до чистої джерельної води. Однак з часом настає момент, коли потрібно проводити ремонтні роботи або заміну обсадної труби. Приводи до цього можуть бути найрізноманітніші: виснаження джерела, негативні впливу води на матеріал труби, освіта засмічення та ін Тому дехто із господарів стикаються з питанням, як витягнути трубу з свердловини.

Проблематика

Как вытащить трубу из скважины

Для того щоб швидко витягнути обсадну трубу слід виключити можливу появу низки проблем:

 • Недостатня сила тяги. Зусиль по вилученню труби може не вистачити для її повного виходу з стовбура свердловини. Тому краще завчасно підготувати спеціальне обладнання і пристосування, а в разі необхідності замовити спецтехніку.
 • Високий показник тертя об землю. Зіпсованим ландшафтом не завжди можна звільнитися. Труба буде важко виходити з грунту, тому що з роками вона «прикипає» до ґрунті. Для зниження цього значення буде потрібно змочити все близько трубне простір рясною кількістю води. Однак таке рішення може деформувати стінки шахти, що приведе згодом до їх обвалу і буріння нової свердловини.
 • Крихкість каркаса. Витягнути азбестоцементну трубу в ряді випадків практично нездійсненне захід. Поданий матеріал не володіє необхідними модулями пружності та інерції, що при демонтажі призведе до того, що стінки труби просто лопнуть, а уламки обсиплються.

Важливо пам’ятати, що азбестовий пил провокує появу злоякісних пухлин в органах дихання і розвиток онкологічних захворювань.

Порядок дій

Как вытащить трубу из скважины

Процедура вилучення обсадної труби включає в себе наступну послідовність дій:

 1. Оцінка ваги. Для цієї мети необхідно виміряти глибину шахти, діаметр труби, її товщину стінок і визначити матеріал. Потім у відповідності з отриманими значеннями варто знайти масу погонного метра вироби в довіднику. Отримане число треба помножити на глибину шахти. В залежності від цього показника слід підібрати лебідку з відповідною силою тяги. Якщо загальна маса труби перевалює за кілька тонн, то для її отримання відразу можна замовляти спецтехніку, в іншому випадку – можна спробувати витягнути стару трубу допомогою лебідки своїми руками.
 2. Земельні підготовчі заходи. По периметру оголовка варто вирити яму завглибшки не менше 1 м. Потім в отриману траншею лити воду до тих пір, поки вона не перестане вбиратися. Ця процедура дозволить звести до мінімуму показник тертя об землю. Далі за допомогою вібраційного генератора або простого електродвигуна з гнітом на шківі намагатися розхитати обсадну трубу в грунті.
 3. Наварювання на трубу допоміжного відрізка. Для спрощення процедури отримання потрібно закріпити за допомогою зварювального апарату металевий прут з перерізом не менше 15 мм на краю труби.

Обладнання для вилучення

Как вытащить трубу из скважины

При витяганні труби поряд з усіма основними механізмами потрібно підготувати і допоміжні пристосування. Так, у варіанті виймання лебідкою слід обзавестися міцним підпірним настилом. Для спорудження останнього знадобляться:

 • брус з перетином не нижче 100×100;
 • сталеві бруси або балки.

У цьому варіанті витяг здійснюється за допомогою спеціального зібраного гідравлічного механізму, який включає в свій склад лебідку, спеціальні хомути та елеватори. Кінець рухомого тросу лебідки прикріплюється до щільно зафіксованим на трубі допоміжних елементів і здійснюється поступове вивуджування з грунту. По мірі виходу колони, зчіплюють пристрою пересуваються максимально близько до поверхні землі.

Використання лебедочного способу слід здійснювати після проведення всіх підготовчих робіт. Поступово витягуючи трубу, слід проводити її фіксацію спеціальним хомутом, розташованим на підготовленій підпорки, або запірним механізмом лебідки.

Поряд з лебідкою, нерідко знаходить своє застосування спосіб вилучення труби домкратом.

Как вытащить трубу из скважиныЛебідка для вилучення

У більшості випадків така технологія включає в себе кілька простих етапів. Першим з них є облаштування гирла шахти. Для виконання цього пункту потрібно:

 • механізм для підйому;
 • брус або металеві балки;
 • хомут поворотний;
 • апарат для зварювання.

На обраному ділянці слід зібрати міцну основу, після чого встановити домкрат. Потім, його підйомні майданчики підводяться під кріплення елеватора з хомутами і здійснюється вивуджування колони.

Для більшої ефективності слід користуватися кількома підйомними механізмами, оскільки рівномірний тиск з кожної сторони значно прискорить процес вилучення, а також запобіжить перекоси і деформації труби.

Как вытащить трубу из скважиныВитяг труби

Для одержання більшої вигоди від запланованого заходу, незайвим буде спробувати скористатися додатковими пристосуваннями, які щільно увійшли в побут майстрів цієї галузі. Одним з таких пристроїв є страхувальна підкладка. Вона являє собою дві перевернуті Т-подібні опори, які з’єднані між собою чотирма паралельними балками. Підстави встановлюються на підготовлену ділянку шляхом надягання через верхню частину колони. Потім на зріз труби надівається хомут або елеватор, які розташовуються на зварені верхні поперечні балки підкладки і затягуються. Це забезпечує надійну фіксацію труби.

Це пристосування може використовуватися як з лебідкою, так і з домкратом. Його використання дозволить уникнути небажаних зривів труби назад всередину шахти і зніме значну навантаження з основних підйомних механізмів.

Альтернативний шлях виходу

Как вытащить трубу из скважины

Проведення всіх робіт по вилученню обсадної труби певною мірою витратний і трудомісткий процес, який не завжди увінчується успіхом. Тому майстрами бурильного справи вже давно стала практикуватися заміна колони без демонтажу старого каркаса.

Основу таких робіт становить введення полімерної труби з зовнішніми кордонами, максимально наближеними до внутрішнього діаметру старої труби. При цьому вся процедура досить проста і включає в себе:

 • відкачування води з свердловини;
 • обробку стінок старої труби спеціальними складами, що перешкоджають її руйнування;
 • різьбовий монтаж полімерного «вкладиша», при цьому в нижній ділянці труби просвердлюються отвори для доступу води, які обертаються спеціальними фільтруючими тканинами.

По завершенні всіх робіт господареві модернізованої свердловини залишиться тільки відновити джерело, здійснивши намив піску по периметру труби.

Відео

У відео представлена технологія підняття труби з свердловини з використанням лебідки:

А в цьому відео, ви зможете побачити, як витягнути впав насос зі свердловини:

Як витягнути трубу зі свердловини

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code