Ситуації, при яких потрібно дізнатися, як зміцнити фундамент будинку, на щастя, зустрічаються досить рідко. Проте, зіткнувшись з подібною проблемою, більшість власників будівель не знають, що їм необхідно зробити і чи впораються вони з нею самостійно.

Зовнішні ознаки

Как укрепить фундамент домаОзнаки руйнування фундаменту

Про те, що стрічкового фундаменту будівлі потрібно зміцнення, можуть свідчити такі зовнішні ознаки:

 • з’явилися вертикальні тріщини – вони сигналізують про те, що або частина фундаменту, не витримавши навантаження, стала занурюватися глибше («тягнучи за собою спирається на неї стіну), або фундамент став руйнуватися під впливом якихось інших факторів;
 • поступове занурення всього будинку або його частини в грунт без появи тріщин – причиною такої проблеми став, швидше за все, неправильний розрахунок ширини нижньої частини (подушки) фундаменту і тому він почав плавно занурюватися в грунт нижче запланованого рівня.

Как укрепить фундамент домаОсадка фундаменту

Якщо під будівлею знаходиться стовпчастий фундамент, то у випадку його пошкодження будівля буде поводитися аналогічним чином:

 • при руйнуванні одного з стовпів з’являться тріщини в стінах;
 • при зануренні стовпа фундаменту під вагою будівлі – перекіс будови.

Причини руйнування фундаменту

Как укрепить фундамент домаНаслідки ослаблення

Обдумуючи, як зміцнити фундамент будинку, слід, перш за все, встановити причину цього руйнування будови. Зробити це можна тільки одним простим способом – відкопавши пошкоджену частину фундаменту.

Якщо фундамент не заглиблювався в землю (тобто його нижня площина знаходиться на одній лінії з іншою частиною фундаменту), то, швидше за все, ви виявите руйнування в самому його «тілі» (тріщини, поглиблення, стали видимими арматурні каркаси тощо). Такий результат стає можливим в одному випадку – фундамент зазнав довгого впливу грунтових вод і виявився не захищений від них.

Как укрепить фундамент домаВідкопування фундаменту

Крім того, існує ще одна причина руйнування «тіла» фундаменту – спучування грунту. Відбувається це наступним чином: якщо у вашій місцевості взимку земля промерзає на досить велику глибину, а фундамент виявився не досить заглиблений, то вода під його підошвою при зниженні температури перетворюється в лід. Як ви пам’ятаєте з шкільних уроків, лід має більший обсяг, ніж вода, що знаходиться у своїй рідкій формі. Тому частинки льоду починають впливати на підошву фундаменту, виштовхуючи її вгору, а з іншого боку на фундамент тисне вага будівлі. В результаті він не витримує такого стискає впливу, смугастих навесні з відтаванням грунту і утворенням невеликих порожнин, у які будівля, під дією своєї ваги, починає потихеньку провалюватися.

Как укрепить фундамент домаДія пученія грунту

При виникненні питань по глибині заставляння фундаменту (вона повинна бути хоча б трохи більше глибини промерзання грунту у вашому районі) рекомендується звернутися в місцеву архітектуру – там фахівці подивляться свої карти і повідомлять вам необхідні параметри.

Якщо фундамент провалився в грунт під дією ваги будівлі, то ви побачите розрив (вертикальну тріщину) в «тілі» стрічкового фундаменту або надмірно заглиблений один стовпчик (у тому разі, якщо ваше будова була зведена на столбчатом фундаменті).

Зміцнюємо фундамент

Как укрепить фундамент домаІн’єкційні свердловини

Вирішуючи, як зміцнити фундамент будинку, спочатку необхідно визначити, чи зможете ви з цією проблемою впоратися самостійно. Якщо ваша будівля має більше одного поверху або його стіни викладені з важких матеріалів (таких як цегла або блок), то краще відразу звернутися у фірми, що спеціалізуються на цих роботах. Подібні будівлі важать дуже багато, а для зміцнення фундаменту вам в деяких випадках доведеться будівля підняти, щоб повернути його перекриттях горизонтальність.

Как укрепить фундамент домаПідйом будинку

Якщо постраждав фундамент під дерев’яним будинком, то роботи по його порятунку будуть складатися з декількох основних процесів:

 • будова спочатку необхідно підняти до початкового горизонтального рівня;
 • потім видаляється пошкоджена частина фундаменту;
 • а на її місці зводиться новий фундамент.

Как укрепить фундамент домаРозвантаження фундаменту

При цьому стрічковий фундамент можна не міняти, а підсилити його, затока поруч з ним ще один «фундамент» так, щоб під нижньою площиною старого фундаменту виявилася «подушка», що становить єдине ціле з новим «фундаментом». Обидві конструкції (і стара, і нова) повинні бути з’єднані між собою арматурними стрижнями.

У тих випадках, коли фундамент будинку виявився недостатньо заглиблений, слід піти відразу двома шляхами:

 1. Піднявши будова таким чином, щоб його вага не тиснув на ремонтовану частина фундаменту, забетонувати під ним «відсутню частину» — фундаментну «подушку» (така операція потребує спеціального обладнання, але якщо будинок невеликий, то можна викопати траншею по периметру, поступово відкопуючи простір під фундаментом і заповнюючи його бетоном). Якщо зробити це складно, то можна скористатися вищеописаним способом по зведенню «паралельного» фундаменту.
 2. По периметру будівлі слід укласти нову вимощення з внутрішнім теплоізоляційним шаром. Її ширина не повинна бути менше 1 метра.

І не забудьте захистити відремонтований фундамент від впливу ґрунтових вод, завдавши на його вертикальні поверхні гідроізоляційний склад.

Радимо прочитати:

 • як побудувати льох своїми руками;
 • як залити стрічковий фундамент своїми руками.

Відео

Як замінити фундамент, піднявши будинок, дивіться нижче:

Як зміцнити фундамент будинку

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code