Для відведення зайвої води з дачного чи присадибної ділянки необхідно створення дренажної системи. З її допомогою можна захистити територію від заболочення та будівлі від руйнування. Одними зі складових такої системи є канави. Вони можуть мати різні розміри (глибину, ширину і довжину), але в будь-якому разі їх стінки необхідно зміцнювати. В іншому випадку вода перетворить канави в справжні яри, що зменшить корисну площу ділянки. А як зміцнити канаву на дачі? Саме про це і піде мова в статті.

Способи зміцнення

Дренажні системи існують давно і люди навчилися зміцнювати їх стіни. Існує кілька способів це зробити. Їх умовно можна розділити на два типу:

 • з використанням підручних матеріалів і рослин;
 • з застосуванням конструкцій і пристроїв, виконаних у заводських умовах.

Стінки канави за допомогою підручних засобів зміцнюють шифером, автомобільними покришками, камінням, а також за допомогою посадки рослин. Такий спосіб прийнятний для невеликих за розмірами канав або при малому куті схилу.

Как укрепить канаву на дачеГеорешетку засипають щебенем

Різні биоматы, габіони, геосітки і георешітки використовуються при куті схилу більше 8-15 градусів. Також такі пристосування застосовуються при облаштуванні великих по ширині канав.

У кожного способу зміцнення є свої плюси і мінуси. Про це і піде мова надалі.

Підручні засоби

Как укрепить канаву на дачеЗміцнення шифером

Один з найбільш простих і доступних способів зміцнення стінок дренажної канави – це використання шиферу. При цьому можна використовувати і матеріал, вживаний. Головне, щоб в ньому не було великих дір і тріщин.

Технологія з використанням шиферу досить проста. Листи (цілі або обрізані, в залежності від розмірів канави) укладають на схили канави щільно один до одного. Це можна робити як вертикально, так і під невеликим ухилом. Потім з двох сторін аркушів, в шаховому порядку, забиваються шматки арматури або тонких труб.

Такий спосіб має як свої переваги, так і недоліки. До перших можна віднести наступне:

 • малі фінансові витрати, а якщо використовуються б/в матеріали, то можна взагалі обійтися без вкладень;
 • легкість монтажу. Всі роботи може зробити одна людина.

Недоліки такої конструкції в її недовговічності. Також може постраждати і зовнішній вигляд самої ділянки.

Как укрепить канаву на дачеЗміцнення канави шинами схема

Більш естетично виглядає зміцнення укосів за допомогою старих автомобільних шин. До того ж, такий спосіб дозволяє зробити конструкцію, яка прослужить набагато довше шиферного варіанту (до кількох десятків років).

Тут можна вдатися до двом методикам, в залежності від доступного простору. Один передбачає укладання шин в штабелі по краях канави. Всередину засипається грунт, але краще пісок або гравій. Для більшої надійності можна вбити металеві труби.

Якщо дозволяє площа, то шини краще укласти зі зміщенням. Кожний верхній ряд укладається до половини нижнього. У результаті виходить своєрідна драбинка. Всередину насипається грунт і можна висадити рослини. Таким чином, виходить красивий схил.

Как укрепить канаву на дачеОблагороджування схилу

Якщо невелика канава і кут схилу менше 8 градусів, то її стінки можна зміцнити за допомогою рослин. По краях висаджуються невеликі кущі або багаторічні трави. Їх коріння надійно зміцнять стінки і не дадуть воді їх розмити і перетворити в канаву великий яр.

Спеціальні пристрої

Для більш надійного і довговічного зміцнення стінок дренажної канави можна використовувати спеціальні конструкції і пристосування. До таких відносять:

 • гео – і биоматы;
 • геосітки;
 • георешітки;
 • габіони.

Как укрепить канаву на дачеКанава, укріплена геоматами

Геоматы і биоматы зроблені у вигляді полімерної губки. За допомогою високої температури спаюються кілька сіток з полімерів. Така структура непроникна для води, але при цьому дає можливість проростання рослин.

Как укрепить канаву на дачеГеоматы

Для укладання таких конструкцій необхідно виконати наступні роботи:

 1. Готується схил. З його поверхні забирається все сміття і проводиться вирівнювання. Потім бажано ущільнити поверхню. Особливо це важливо, якщо на ділянці піщаний грунт.
 2. Матеріал поставляється в рулонах, тому укладання починають зверху. Геомат (або біомат) укладається на вершині схилу, край закріплюють;
 3. Потім рулон розкочується до підстави канави і відрізається зайве.
 4. Наступний ряд укладається таким же чином і внахлест з уже укладених. Допуск може бути до 15 див.
 5. Тепер всю поверхню засипають невеликим шаром грунту і додають насіння багаторічних трав (якщо є необхідність або бажання).

Как укрепить канаву на дачеЗміцнення канави геосеткой

Інший різновидом матеріалу для зміцнення схилів канав є геосітка. Вона являє собою сітку з полімерного матеріалу з поліефірної основою. Геосітка нарізається потрібними шматками і укладається на заздалегідь підготовлений схил (поверхня повинна бути очищеною, рівною і ущільненої за допомогою ручного катка). Сітки укладаються впритул один до одного і скріплюються за допомогою анкерних скоб.

Как укрепить канаву на дачеГеосітка

Зверху сітку можна засипати шаром грунту і висадити рослини. Для цих цілей добре підходять такі трави, як м’ята, барвінок і моховинки. Ці трави своїми коренями будуть надійно утримувати покриття на місці.

Георешітки та габіони

Как укрепить канаву на дачеУкладання георешітки

Більш потужними конструкціями для зміцнення не тільки схилів, але і дна канави є георешітки. Вони робляться з поліпропілену та поліетилену. Таким виробам не страшна корозія, вони досить міцні і здатні служити багато десятиліть.

Перед їх установкою необхідно, щоб дренажна канава була сухою. Також потрібно підготувати анкерні кріпильні пристосування, молоток, дрібний гравій.

Как укрепить канаву на дачеСхема монтажу георешітки

Після осушення канави з поверхні видаляється весь сміття (великі гілки, каміння і т. д.) і велика рослинність. При цьому дрібну траву можна залишити на місці. Потім розстеляється георешітка. Це необхідно зробити по всій площі каналу, зайві шматки бажано відразу ж відрізати.

Как укрепить канаву на дачеСтруктура укріплення з георешеткой

Для тривалої служби георешітки її потрібно правильно і надійно закріпити. Це робиться за допомогою анкерних скоб або гачків. Їх можна придбати разом з решіткою або зробити своїми руками з арматурних прутів діаметром до 15 мм і довжиною від 50 до 110 див. Кріплення розміщують у шаховому порядку на відстані не менше 30 см один від одного.

Наступним етапом буде засипка георешітки. На дно канави можна помістити пісок (якщо вона буде рідко заповнюватися водою) або щебінь (якщо в канаві постійно будуть протікати стоки). На схилах краще використовувати ґрунт, засіяний травою. Так решітка буде більш надійно триматися на своєму місці.

Більш дорогим, але при цьому і більш надійним, способом укріплення схилів дренажної канави є установка габіонів. До того ж такі конструкції і будуть виглядати більш естетично і респектабельно.

Как укрепить канаву на дачеГабіони в дії

Габион являє собою заводський виріб, виконане у вигляді паралелепіпеда (ящика). В якості матеріалу використовується металевий дріт подвійного кручення. В такі «ящики» поміщають великі камені або гальку.

При виробництві габіонів використовують не просту дріт. Вона має покриття з полімерів. Такий захист подовжує термін служби виробу до 70 років. При цьому виріб не боїться агресивного впливу навколишнього середовища і витримує великі перевантаження.

Как укрепить канаву на дачеМонтаж габіонів схема

Перед установкою габіону необхідно підготувати схил. Так як виріб має значні розміри, зайвий грунт видаляється. Габион поміщається на своє місце і заповнюється великими каменями або щебенем. Для більшої надійності зверху можна закріпити сітку-рабицю, її бажано підібрати також з покриттям з полімерів. Для поліпшення декоративного вигляду зверху сітки можна розмістити камені або гальку.

Как укрепить канаву на дачеЗміцнення стінок канави габіонами схема

Якщо є навички зварювальних робіт і необхідне обладнання, то можна спробувати зробити габион своїми руками. Для цього підійдуть шматки арматури. Їх зварюють між собою, виготовляючи решітку. Для довгої служби всі частини можна покрити антикорозійним складом.

При зміцненні схилів дренажних канав не варто забувати про заснування. Тут можна використовувати пісок або щебінь, залежно від частоти заповнення водою. Якщо канава невелика і знаходиться на видному місці, то красиво буде виглядати дно, викладене природними каменями. Особливо гарний ефект вийде в поєднанні з габіонами.

Відео

Ще один цікавий спосіб зміцнення:

Як зміцнити канаву на дачі

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code