Фундамент — це та частина будівлі, яка після закінчення будівництва не може бути перероблена, виправлено або доповнено якимись елементами. Можна встановити додаткові стіни, розширити або навпаки, закласти отвори, добудувати додатковий поверх, змінити конструкцію даху, а фундамент залишиться таким, яким ви його зробите під час будівництва.

Щоб будинок був міцним і надійним, потрібен міцний фундамент, здатний витримати будь-які примхи природи і вагові навантаження.

Підготовчі роботи

Заливка фундамента своими рукамиРозмітка меж і риття котловану

Місце розташування будівельного майданчика є основним фактором для вибору типу фундаменту. Який фундамент вашого будинку, ви визначите на стадії проектування після проведення дослідження ґрунту.

Заливка фундамента своими рукамиЗаливка плиткового підстави

Найбільш дорогою конструкцією вважається монолітний фундамент. Його будівництво потрібно, якщо будівельний майданчик розташований на болотистих грунтах. Для інших типів грунту заливають стрічкові фундаменти або стовпчасті з ростверком.

Заливка фундамента своими рукамиОпалубка і арматурний каркас

Заливка фундамента своими рукамиАрмування плитного фундаменту

Підготовчі роботи мають бути виконані якісно з повним дотриманням технології.

До них відносяться:

 1. Точна і раціональна розмітка меж фундаменту.
 2. Якісно виконані земляні роботи. Вирита потрібна глибина котловану згідно з проектом і обраному типу підстави.
 3. Закладка піщаної подушки шаром не менше 20 см.
 4. Установка опалубки по периметру фундаменту з міцної деревини. Щити повинні бути виставлені строго паралельно по обидві сторони котловану. Верхня частина з’єднується між собою поперечинами. Сама опалубка вимагає максимального дотримання правил установки. Зсув у бік стінки опалубки спричинить за собою порушення конструкції фундаменту і його міцності.
 5. Установка усередині опалубки сталевого каркаса. Він є основною сполучною бетону. Якість каркаса забезпечить необхідну розрахункову міцність основи. Для зв’язки арматури використовують дріт. Можна прути з’єднати зварюванням, але така процедура збільшує вартість фундаменту.
 6. Підведення до будівлі всіх комунікаційних відведень і пристрій в конструкції підстави вентиляційних каналів.

Приготування бетонного розчину

Заливка фундамента своими руками

Підготовчі роботи завершено і проведені вони були за всіма правилами. Наступний етап — приготування якісного розчину. Основою бетону є цемент. Міцний якісний фундамент можна залити, використавши цемент марки 300 або 400.

Гігроскопічність розчину залежить від марки цементу. Дуже важливо, щоб цемент надходив на будівельний майданчик в цілих упаковках і зберігався відповідно до вимог, прописаних на мішках.

Крім цементу ще потрібен хороший пісок, щебінь середньої фракції і вода. Матеріали повинні бути закуплені про запас, щоб підстава була залита відразу, а не частинами. Чому так? Про це ви дізнаєтеся далі.

Швидко твердіє суміш потребує термінового використанні. Роблячи бетон невеликими порціями, їх потрібно швидко заливати фундамент, а це малопродуктивне і вимагає багато часу.

При невеликих обсягах будівництва використовують бетонозмішувачі. Якщо будівля велика чи необхідно заливати плитковий фундамент, краще замовити бетонну суміш на заводі.

Технологія заливки

Заливка фундамента своими руками

Готову суміш потрібно просто залити в опалубку і рівномірно розподілити по всій площі основи. Щоб фундамент був міцним і якісним, необхідно:

 • Видалити з фундаментної структури утворилися повітряні бульбашки. Для цього вам знадобиться глибинний вібратор або лопата. Для трамбування використовують держак. Утрамбовувати суміш бажано до того, як вона почне застигати.
 • Поверхню розчину потрібно добре розрівняти і перевірте рівнем на горизонтальність.
 • Щоб фундамент як можна швидше і краще набрав міцність, його необхідно вкрити плівкою. При занадто високій температурі повітря бажано періодично змочувати поверхню водою.

Заливка фундамента своими рукамиВирівнювання фундаменту

Якщо всі роботи проведені якісно, основа будинку вийде надійним і міцним.

Запитання читачів та відповіді фахівців

Можна заливати фундамент частинами

Підстава будівлі бажано заливати відразу, щоб отримати монолітну конструкцію. В житті багато різних ситуацій і іноді просто немає можливості зробити бетонування за один захід. Можна робити заливку частинами якщо дотримуватися правила:

 1. Розділити підставу на відсіки по вертикалі. Заливати кожен відсік за один раз.
 2. Для зв’язки відсіків повинна служити арматура, яка буде випускатися з залитої частини даремно.
 3. Перш ніж приступати до заливання наступного відсіку, стінку попереднього необхідно облити водою.

При заливці плитного фундаменту переривати процес бетонування не можна.

Які оптимальні умови для бетонування?

Фундамент під будівлю краще закладати, коли на вулиці плюсова температура. Роботи можна проводити в туман або при невеликому дощі. При підвищеній вологості повітря бетон краще твердне.

У будівельній технології є зимовий лиття підстави, але воно дуже складне.

Не починайте будівництво якщо температура повітря не більше +5 градусів.

Як приготувати розчин для стовпчастого або стрічкового підстави?

Кількість розчину необхідної для вашого підстави можна розрахувати за проектом. Дізнавшись обсяг фундаменту, ви будете знати обсяг необхідного розчину бетону.

В бетономішалку закладається по 3 частини щебеню і піску середньої фракції і одна частина цементу М400.

Як правильно залити монолітний фундамент

Для монолітної конструкції треба встановити міцну опалубку і проводити заливку за один захід. Під плитковий фундамент необхідно встановлювати дренажну систему. Коли система встановлена засипається шар піску і утрамбовується.

Зверху встановлюється арматурний каркас і робиться монтаж міцної опалубки. Для плиткового фундаменту потрібно великий обсяг бетону, тому краще замовити спеціальну техніку і готовий бетон. Інші роботи можна зробити самостійно.

Помилки

Помилок можна уникнути, якщо знати про них:

 1. Відмова від проведення геологічної розвідки.
 2. Вибраний не той тип фундаменту.
 3. Неправильний розрахунок навантажень.
 4. Економія на матеріалі для опалубки. Погана якість монтажу щитів.
 5. Часткова в’язка арматури.
 6. Готовий фундамент залишений під палючими променями сонця без укриття.
 7. Порушення пропорційності складових розчину.

Радимо прочитати:

 • паркан з профнастилу з фундаментом;
 • як побудувати просту альтанку.

Відео

Заливка фундаменту своїми руками

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code