книга лео на перешейке карена рашасестри кричать, як в античному хорі, підтримані родичами і дітьми:
— Змирися! Змирися!
Він їх дражнить:
— Ми в рай увійдемо збройними!
В голосі сестер і родичів стародавній непідробний мі-стический страх, змішаний з сердечною тривогою за відчайдушного брата, відомого в окрузі забіяки і співака, що вперше з’явився в офіцерському мундирі. Він дражнить сестер. Такого виклику ще їм не пригадати з тих пір, як гаейх Адн покарав їх рід за гординю ще у ХІГ воке. У цих краях тисячу років переживають як один рік.
Шейх Аді, релігійний реформатор язичників, щоб дати вижити жменьці сонцепоклонників в море ворожого ісламу, вирішив наблизити давню релігію вогню і сонця, езідізм, до норм ісламу, хоча б у ряді обрядів. Наш рід був тоді на вершині могутності і зберігав у себе з часів Серпня, до нової ери, як кажуть у школі, стародавні реліквії сонцепоклонників. Його члени, як розповідав батько, виступали проти реформи, очоливши розкол і готові віддати перевагу смерть ісламським нововведень. Весь рід був звинувачений тоді Аді в гордині, і це стало частиною переказів всіх сонцепоклонників. З тих нір у роду страх перед гординею став другою натурою, символом віри. Родичі зобов’язані були кожен день на сході сонця в своїх молитвах просити бога дарувати їм смирення. А тут на очах у всієї громади єдиний брат і голова однієї з сімей роду впав у найтяжчий гріх гордині, та ще й глузує над усіма. Хто міг тоді передбачити, що через якихось дванадцять років цей скрипучий ременями юнак стане головою волосного Ради.
Я говорю з Орбелі, а перед очима, немов живі, учасники сцени. Спешившиеся вершники, здивований полковник. Стривожені жінки в стародавніх костюмах, обвішані срібними монетами, намистом і перламутром, розплескавши руки у важких браслетах, при-читають з дахів:
— Змирися!
А юнак-офіцер регоче і дражнить їх, граючи бойовим нарядом. Ось цій сценці я і посміхався. Але чорт мене смикнув за язика заявити, що мої одноплемінники — жертви своєї спадкової пристрасті до конфлікту, будь то війна, розбій, поєдинок або звичайна війна. Вони самі себе найлютіші вороги, а тому завжди хапаються за кременеві рушниці, не подумавши, а потім в несвободі своєї звинувачують інших.
Характер — це доля. Не люблю розмов про курдської войовничості. По-моєму, кумиром курдів повинна бути зв’язок. Любов, пам’ять і зв’язок. Любов, пам’ять і воля. Порятунок у братстві, у саладивовом братстві курдів. В іншому випадку — виродження й зникнення. Вистачить, повоювали. Не курди були ядром і силою армії Надір-шаха і шаха Аббаса? А що їм дало те, що вони зрівняли з землею і не один раз Тбілісі, Ані, Бухару і Делі? Самі курди винні у своїх бідах. Кожен народ жне те, що сіє. По Савці і шапка, як говориться.
Пропозиція договариваю, а всі посміхаюся тій сцені.
Остання тирада призвела Орбелі в лють. Я вперше на власному досвіді зрозумів, що прізвисько Тайфун за ним закріпилося не дарма.
— Хлопчисько! Лівак! — закричав він гнівно. — Я не бачу тут нічого смішного. По-вашому можна договоритися до того, що в різанину вірмен винні вірмени?
Я сторопів, не чекаючи, що высеку таку іскру з самого Орбелі, перед яким боявсь. Побачивши мою рас-терянность, він заспокоївся, навіть пожартував, але сухо попрощався.
Тепер я повинен йти до неї заявити, що пориваю з сходознавством назавжди.

Книга Літо на перешийку стор 102

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code