книга лео на перешейке карена рашаВибрався іл яру з повним відром джерельної води, дійшов до прибережних сосен, окинув поглядом витягнулися добірні стовбури смолистої лейб-гвардії і пР — пял — несподівана труба перебудувала прозорі молекули ночі. Щось невловимо змінилося в світі. Ліс був все той ж до останнього кущика і зовсім не той: ие флора, не зелений друг і не навколишнє середовище — відлетів кудись юннатский лепет, і ліс відкрив свій початковий задум — урочистий і світлий.
Ліс початок всіх початків. Він-то і дасть мені відповідь. Пів — літа я полюю за прообразом сім’ї, не знаю підходу. У мене багато старшокласників. Пролетять роки, і настане їх час будувати сім’ю. Тільки зодчества цього ніхто їх не вчив, і прикладу не було у них перед очима. У Будинку на тему сім’ї накладено табу. Може, й справедливо. Тут потрібна особлива делікатність, дисципліна душі. Знайти б сім’ї, думав я, прообраз. Так ось він, перед очима, — лісова родина, що породила нас. Хто не поклоняється витоків, не пам’ятає почав — не створить розумного. Забуття ще ніколи нічого не побудувала. Творить і бореться тільки пам’ять.
Ліс дасть мені можливість прийняти ідею сім’ї як чисте і високе переживання. Не дарма ж, коли я думаю про ліс, то хочу пригорнутися до матері та батька, обійняти сестер і братів — виходить, ліс олюднює і повертає мені пам’ять. Скільки не блукай ти, а ніч повороту долі все одно наздоганяє, захочеш оновлення, відкинеш чужий одяг, як хлопчаки спекотним днем зривають з себе сорочки, разом притоптують впали до ніг штани і летять у синю купіль, в чому мати народила. Хто не пив у чистих почав живий водй, не врзвращался до витоків, той не знайде волі до майбутнього, не створить сім’ї. А побудував сім’ю і поле зоре, і невід витягне, і хату поставить, і парашут розкриє, і з державою впорається. Сім’я — це воля до майбутнього, а воля ця зародилася під пологом широко галасливих лісів споконвічної Русі.
Так під супровід цих думок і покотилася непомітно після півночі «ніч дуба». Вражаюче літо. День шлон реготу, криків, ігор, турбот про дровах, їжі, миття котлів, чергуванні, сповнений бризок, сварок, пісень, а ніч сповнена внутрішніх подій, ніби всередині йде зіткнення материків і обвалах, гуркоті народжується нова земля. Навряд чи є хоч одна людина, який не пройшов у молодості через ночі, повні підземного гулу. Тепер на папір лягає підсумок, більш або менш зв’язний. Але не було біля вогню. Там все і бессвязнее, і яскравіше, і рішучіший. Сидиш біля вогню не ворухнувшись, а сам подумки в борінні, як в гущі бою, пробиваєш собі шлях до пагорба, де намет ворожого воєначальника, щоб підрубати стовп і побачити, як опадає шовк, стихає битва і займається ранок.
Разгорячишься, увлечешься, підеш в бік, досидишь трохи, послухаєш шум лісу і відчуваєш: він терпляче налаштовує тебе, як музикант налаштовує улюблений інструмент. Ні, поки є ліс, ми не пропадемо. Русичі — онуки сонця, а ліс їхній храм, їх будинок, годувальник їх і захисник. Ліс — великий народний наставник…
Ліс — колиска легкого на підйом, задумливого народу, мисливців і землеробів. Перші тисячоліття цього народу пройшли під зеленим пологом лісів. Потім його посланці осядуть в степу і стануть в сідлах швидше степовиків, освояться в горах і будуть вправними як горяни, в пустелях будуть терплячі як кочівники, на морях просолятся як природжені моряки, а в тайзі — це іншому, безмежному лісі — пройдуть за звіром безшумно і легко, як тайгові люди. Сказати, що ліс противо-стояв степу, — значить применшити, принизити долю лісових людей. Не степу протистояв ліс, не горах, не пустелях, не тайзі — нікому з них окремо, ні разом. Лісовий народ пройшов через гори, пустелі, тайгу і степу — це вірно, пройшов і зробив їх частиною своєї долі, але рухався він, підкоряючись непереборного потягу

Книга Літо на перешийку стор 53

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code