книга лео на перешейке карена рашадо океану, як, підкоряючись владному поклик інстинкту, скочуються з верхів’їв річок до океану мальки. Скільки риб, так і живуть у верхів’ях і не людей, які згадували про море ніколи, стільки є народів, які залишаються на річках і не мріють про великий воді, і навіть таких народів, які живуть біля моря, але так і не стають морськими народами, як китайці.
Але осли тільки народ народився з інстинктом моря, він закладає фрегати в глибині континенту па крихітному Плещоевом озері, він смоліт кораблі на ставках. Для російського народу океан — це воля до майбутнього, творча воля до майбутнього. Це світові дороги і виконання призначення, предуготованная світова доля. Хто ж викликав в душу парода виняткову волю до океану? Російський ліс. Спочатку ліс і вода. Ліс береже воду, без нього річки-дороги міліють і висихають,. гинуть озера. Без води-доріг заглухла б життя, зачаїлася б по урочищам і виродилася без живого зв’язку і переклички людських голосів.
Навесні розливи, зливи влітку, взимку замети та хуртовини. Ліс і волога нерозлучні і споріднені, як ліс і океан — легені нашої планети. Ми дихаємо, поки вони дихають. Синє небо, синя вода і зелений ліс, перекинутий у воді, — перші складові народної душі. Запашний мед, гриби, ягоди, дичина, хутро, списи, стріли, покрівлю і соху, одяг і взуття, дрова — все це давав ліс. Багатоводні річки серебрились рибою. Будинки збігали до самої води, купаючи у відблисках свежевырубленные жовті пороги. (‘потрійні струги ковзали по воді. Зараз я тільки переказую. А тієї ночі все це рухалося перед очима живими образами і картинами.
Велика кількість води дає наповненість і просветленность душі, ліс дарує тишу про таємницю. Велика тиша зростила велику душу. Ліс освячував народну душу все — першим енотом, тихим золотом прибирав поля або раптом безпричинно в тиші осінніх сутінків тремтів багряним листям замислених дерев. Пізніше далеко
за Уралом мені зустрінеться гоголівське: «Росія — це тиша». Духовні ресурси лісу неосяжні. «Російський ліс» Леонова побачив білий світ до нашого шкільного віку, так що ми пішли в життя з леоновским вітрильним озброєнням.
Я розповім моїм хлопцям про ліс, точніше, про ліс і воді — вони нерозривні* Адже і наше перебування тут освячено ними. Я буду говорити про лісовому співтоваристві, лісовий сім’ї. Чи Не звідси общипность, народна широта і терпимість? Не дарма ж нещодавно Петрович кивнув у бік лісу і сказав про деревах, чагарниках, травах, про лесю взагалі: «Мудро живуть, нам і не снилося». Цей Петрович далеко не простак, як може здатися з першої зустрічі. Трепаная кепчонка млинцем закриває лише верхівку. Носить він незмінний коричневий брезентовий дощовик, вічно неголений, жорстка щетина з сивиною, тілом сухий, високий і легкий, очі гострозорі, сірі і спокійні. як у звіра, абсолютно впевненого у своїй невразливості.
Ліс мене займає нині як великий прообраз сім’ї. Коли я піднявся від джерела з відром води, повним рідкого місячного світла, підійшов до сосен і в який раз побачив замкнуте коло белеющих наметів з вогнем посередині, оточених стіною таємничого лісу, ліс відкрився мені саме сімейної своєї іпостассю. Адже він прообраз російських сімей, які вийшли з лісу до океану. III л і вони до моря сім’ями, інакше не залишити їм за собою слід від борозни. Землепроходческий народ і бо — ргмду прокреслив іод стати собі — від океану до океану. Лісова родина виплекала н тисячоліттями вкривала предків моїх дітей. За її образом лісовий народ будував своє родинне коло, радісно сприймаючи могутнє вплив шляхетної родини.
Але сім’ї без голови не буває. Так хто ж глава десною сім’ї, яка вигодувала вас? Яке дерево у російському лісі виділяється внутрішнім достоїнством, силою, довго літньому і фортецею? Це, звичайно ж, дуб. Убитий

Книга Літо на перешийку стор 54

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code