книга лео на перешейке карена рашаганок. Ліва рука в чорній шкіряній рукавичці притиснута до стегна. Він високий і такий значний, що мені стало прикро, що у мене дві руки і обидві цілі.
Дядько Гліб Воеводов був великий мисливець і такий же великий, хоч і безвісний, натуралиет. Він жив недалеко від нас, жив одинаком. Дітей у нього не було, дружина пішла від нього з якимось офіцером з гарнізону років десять тому. Його будинок був невеликий, але з великим двором, стайнею і гарним садом. У дворі, уткнувшись в свіже сіно, кинуте в кузов брички, що стояла кобила Аврора, а по двору розгулював лоша, за якого я б, не замислюючись, віддав півцарства. Я любив годинами спостерігати за ним. Тоді я був упевнений, що саме лоша недосяжно підносить дядька Гліба Воеводова з оточення простих людей.
Після того вечора я, потоваришувавши з дядьком Глібом Воеводовым, провів разом з ним фактично п’ять років, не рахуючи сидіння на уроках у школі. Влітку я просто жив у нього до п’ятого класу. Жодна людина в житті не справив на мене за межами сім’ї такого впливу, як цей однорукий волчатник, великий молчальник. У німецьку він, двадцятирічний, не зносив після училища навіть одного мундира, бо отвоевался швидко і назавжди, втративши ліву руку нижче ліктя, коли з жменькою драгунів пішов в атаку на гармати. В моїй дитячій уяві дядько Гліб Воеводов, контуженый, без руки, але з палашем в правій руці, добіг до ворожої гармати і в рукопашній сутичці з прислугою втратив свідомість.
Йому до лиця було все: і легке заїкання, картавість, і прокурені пшеничні вуса, і страшно прозорі очі у гніві, і мовчання рідкісне, і внутрішня зібраність людини, що уміє стріляти з стегна без промаху з кавалерійського обріза в розлюченого кабана, тому що промах при одній руці — це смерть. У нього була по — гвардейски невловимо розкута хода та при будь бідності чоботи з найтоншого хрому. Більш всього
Гліба Воеводова шанували за те, що він був у селі, за місцевими переказами, не просто корінний, але з нащадків «Гуляковских мушкетерів», а не з нижегородських або тверських драгунів. Він був останній «гуляковец» у нашому селі. Дітей у нього не було, і рід на ньому кінчався. Брат його був не в рахунок, той згинув за морем після громадянської, і від нього не було ні слуху, ні духу.
Що значить «Гуляковский», я дізнався тільки через десять років, коли побіг по одній з грузинських доріг шукати під вечір з м’ятою і замасленным відром воду для перегрітого радіатора вантажівки. Недалеко від села Ииноцминда, де досі стоїть собор шостого століття, села, яке, за переказами, хрестила в четвертому столітті сама свята Ніна — жінка-апостол, перед моїми очима блиснув у закатном сонце золотий промінь. Я підняв голову і побачив, як останній промінь сонця запалив у височині хрест. Я підійшов до пятиметровому обеліску з гранітного каменю, вістря якого і вінчав золотий хрест, попиравший півмісяць. На обеліску напис, яку я запам’ятав відразу й навіки: «7-го листопада 1800 року 17-й єгерський генерал-майора Лазарєва і мушкетерський генерал-майора Гулякова полиці, за участю грузинського ополчення царевичів Баграта та Іоанна під проводом генерал-майора Лазарєва, розбили полчища Омар-Аварського хана, вторгнувшихся в Грузію».
Тисяча російських драгунів і стільки ж росіян мушкетерів при підтримці трьох тисяч грузинських ополченців, разом п’ять тисяч воїнів, розбили вщент 30 тисяч ворогів. Ось ці-то «Гуляковские» мушкетери і заснували тоді пост, що згодом став нашим селом. А битва сталася до приєднання Грузії до Росії, Ось від цих мушкетерів, російської рольової піхоти, самогд надсекретного і нерозгаданого ворогом російського роду військ, і вів свій родовід дядько Гліб Воеводов, запропонував мені в той вечір допомогти йому впоратися з лошам.

Книга Літо на перешийку стор 82

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code