книга лео на перешейке карена рашаНа грудях у батька тепло і надійно. Від вусів виходить аромат міцного тютюну, а куртка зберігає запахи лісу, пороху і квітів. Чоловіки пастушеского народу звикли носити дні безперервно ягнят на руках. Батько крокує широко, і мені здається велетнем. Хоч би скільки мені було років потім, я завжди буду здаватися собі менше батька, як мій син теж буде згадувати мене потім велетнем.
Не вознеси мене батько на своїх руках над землею тієї ночі, не був би я на Перешийку. Інакше склалася б і вся моя доля. Не любов до батька привела мене на Перешийок і змушує ночами стискати гвинтівку на підозрілий шурхіт частіше. У кожного з нас є рідне село чи місто, які, як мати, зростили нас. Подорослішавши, ми залишаємо рідне гніздо. Але є щось, що дає нам, вихідцям з мільйонів своїх місць народження, відчути єдність, і це щось — вітчизна, наша духовна спільність.
Сім’я теж виступає як вітчизна, як маленьке вітчизну, як живе єдність двох начал — батьківського і материнського. Через сім’ю відбувається духовна вісь світу. Хлопчик на руках батька причетний цієї осі, зв’язуючої покоління. Він теж стане головою маленького вітчизни і виконає своє призначення у світі. Мені відкрилося це тоді на Перешийку, але передав я це своїм дітям — не знаю…
Кажуть, в хвилину смертельної небезпеки все життя людини проходить перед його уявним поглядом. Я знаю, що в таку хвилину побачу себе високо над землею під нічним зоряним небом на руках у батька. Я так багато нині згадую про батька, що прочитай мої записки рідні, не повірили своїм очам. Все дитинство, всі шкільні роки, до вильоту з гнізда, я був у сім’ї улюбленцем матері з неминучими звідси розбратом серед Дітей. Але навіть у хвилини дитячих сутичок, що виникали з ревнощів, ніхто не насмілювався ставити під сумнів М0Ю особливу відданість матері. Зараз я відчуваю якусь вину перед нею. Однак писати про неї все одно не зміг би — почуття до матері невимовно. Це вище моїх можливостей.
Найчастіше я бачу свою сім’ю при світлі вогнища. Фігури моїх рідних в напівтемряві, як на потемнілих картинах, тільки задумливі обличчя у відблисках вогню. Ми голодні і згуртовані, і слухаємо вечірні перекази про кохання та подвиги. Батько знає, що тільки це здатне відволікти дітей від думок про хліб. Я виніс з родини поняття про живу єдність, про нерозривність тілесного і ду-ховній почав. Сім’я дала мені ідею батьківщини, лона мого народження, через матір, як джерело тепла, любові і всепрощення, і ідею вітчизни через батька, ідею служіння і вірності земній гнізда моїх предків, ідею духовного здоров’я, честі і боргу.
Тому провиною той вечір, коли я прокинувся на руках у батька, чи що інше, але я хвилююся, коли бачу чоловіка з дитиною на руках.
Є щось безмірно глибока, давня і спасительне і в картині стомленого чоловіка з ягням на руках. Зустрічається багато древніх зображень, де пастух постає несучим ягняти. У цьому — символ добра і мужності, любові і пам’яті, прообраз шляху всього людства.

Книга Літо на перешийку стор 84

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code