Але тут за стіною піднявся такий шум, що вона замовкла. Лунав чоловічий голос, що вигукував лайки, жіночий плач, потім почалася бійка, тупіт, метушня, посипалися стусани, що звучали немов удари по порожній гарбузі.
— Лівак дружину вчить— — спокійно помітив Мае, вискребивая ложкою дно миски.—Дивно! Адже Бутлу говорив, що юшка готова.
— Ну да, готова!..— сказала Мае.— Я сама бачила — овочі на столі лежали навіть неочищені.
Крики посилилися, щось гримнуло так, що стіна затремтіла, і відразу настала глибока тиша. Тоді Мае, проковтнувши останню ложку, сказав на закінчення, як людина холоднокровний і справедливий:
— Ну, якщо суп вона не зварила, то зрозуміло…
І, випивши цілий стакан води, взявся ва холодець, спершу розрізавши його на квадратні шматочки; він обходився без вилки, — просто підхоплював шматочок вістрям ножа і, поклавши на хліб, відправляв в рот. Коли батько їв, ніхто не розмовляв. Він і сам теж не любив говорити і мовчки вгамовує голод; пережовуючи скибочки, Мае думав про те, що холодець смаком не схожий на той, що продавався в крамниці Мегра,— напевно, дружина купила його десь в іншому місці; однак він не поставив з цього приводу ніяких питань; довідався тільки, чи спить ще нагорі старий. Ні, дід уЪке встав і, як завжди, пішов прогулятися. Знову настало мовчання. Але запах м’ясного привернув увагу Анрі і Ленори, які грали на підлозі, де вони «робили струмочок» з пролитої води. Малюки стали біля столу (молодший трохи попереду) і стежили очима за кожним шматочком холодцю— спершу жадібним поглядом, повним надії, коли батько підхоплював квадратик з тарілки, а потім з глибоким розчаруванням, коли цей шматочок зникав у роті у батька. Мае нарешті помітив, що дітлахів нудить бажання покуштувати ласого страви,— обидва навіть зблідли і нервово ковтали слину,
— А дітям ти давала холодцю? — запитав він дружину.
Вона зам’ялася, не наважуючись відповісти.
— Ти ж знаєш, не люблю я несправедливості. Всякий апетит пропадає, коли вони тут крутяться, кляпчат шматочок.
— Та ж я їм давала! — сердито вигукнула дружина.— Нічого па них дивитися! Ти їм хоч свою частку

Книга Жерміналь стор.101

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code