Балію знову налили теплою водою, Мае не поспішаючи розстебнув куртку. По погляду матері Альзіра відвела Ленору і Анрі грати на вулицю. Мае не любив митися при дітях, як це робили батьки в багатьох будинках селища. Втім, він нікого за це не засуджував, тільки говорив, що одним лише хлопцям пристало полоскатися разом.
— Катрін, ти чого там робиш? — крикнула мати в проліт сходів.
— Сукню чиню, а то вчора розірвала, — відповіла Катрін.
—    Хороше… Сюди не ходи, батько миється.
Мае з дружиною залишилися одні. Мати зважилася нарешті покласти Естеллу на стілець, і та якимось дивом, — повинно бути, пригрівшись біля вогню, не кричала і дивилася на батьків безглуздим дитячим поглядом. Батько, роздягнувшись догола, присів навпочіпки перед лоханью і спочатку занурив у воду голову, а потім почав намилювати її Зеленим милом, яке вже сто років вживали вуглекопи, і за сторіччя від цього мила у всіх ворейских шахтарів волосся знебарвилися, стали білястими, жовтуватими. Вимивши голову, Мае забрався в балію, намилив собі груди, живіт, руки, ноги і почав обома руками енергійно терти їх. Дружина, стоячи поруч, дивилася на нього.
— Слухай, — почала вона, — я ж помітила, який у тебе погляд був, коли ти прийшов… Дуже ти турбувався, так? А побачив на столі їстівне і зрадів… Знаєш, панове в Піолені ні гроша мені не дали. Нічого не скажеш,— вони наших молодшеньких одягли… Мені права, соромно було просити, клянчити… Не можу я! Мова не повертається…
На хвилинку вона зупинилася, зручніше поклала Ес-теллу на стільці, боячись, як би малютка не впала. Мае про-должал старанно натиратися милом, мало не здираючи шкіру, і не поставив дружині жодного питання про те, як вона знайшла прожиток, що, однак, жваво цікавило його,— він тер-пеливо чекав, коли вона сама все розповість.
— А Мегра, знаєш, спершу відмовив і прямо як собаку вигнав… Сам розумієш, яке мені весело було! Вовняні сукні, звичайно, справа хороша, в них тепло дітлахам, але ж від суконь ситий не будеш, вірно?..
Мае підняв голову, але нічого не сказав. Як же це?
Піолені ні гроша не дали, Мегра відмовив, так звідки ж все це взялося? Але дружина вже засукала рукава,

Книга Жерміналь стор.103

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code