Пообідавши в закладі у Раснера, Етьєн знову піднявся у відведену йому кімнату під самим дахом, з вікном, зверненим до шахті; ледь живий від утоми, він в одязі кинувся на постіль і відразу заснув: за дві доби йому не вдалося поспати і чотирьох годин. Прокинувся він уже в сутінки і спершу не міг зрозуміти, де знаходиться; ломило все тіло, голова була важка, він насилу піднявся, вирішивши пройтися, подихати повітрям, а після вечері, лягти на ніч.
Погода ставала все м’якше, по небу, блестевшему на заході міддю заходу, повзли чорні хмари, набряклі дощем, затяжним дощем, звичайним в цих краях, і наближення його відчувалося в теплому сиром повітрі; вол-нами насувалася темрява, затоплюючи нескінченні дали, відкриті на цій плоскій рівнині. Небо, нависле над безкраїм морем червонуватою землі, як ніби тануло і розпливалася чорною пеленою; не проносилося жодного подуву вітерця в цей час густіших сутінків. Все було охоплено сумом, мертвою, похоронною тишею.
Етьєн йшов куди очі дивляться, його гнало гарячкове збудження. Проходячи повз шахти, що лежала в лощині і вже затягнутою мороком, де, однак, не мав ще жоден ліхтар, він зупинився на хвилинку, подивитися, як виходять робочі денної зміни. Ймовірно, пробило шість годин; вантажники, стовбурові, конюхи йшли групами і упереміш з ними, нерозрізнені в темряві, сортировщицы; чулися їхні голоси та сміх.
Попереду йшли Горіла і її зять Пьерон. Стара сварила його за те, що він не підтримав її, коли вона посперечалася з десятником при підрахунку її вироблення.
— Ех ти! А ще чоловік називається! Ганчірка ти, і  більше нічого! Перед всякими сволотою на череві підлогу-заєш, а вони нас обкрадають.
Пьерон, не відповідаючи, мирно слідував за нею. Нарешті він вимовив;
— А що ж мце, битися, чи що, з ним було? Дякую! Адже він начальник. Наживати ще неприємностей?
— Ну що ж, підставляй спину під хазяйський батіг! — закричала Горіла.- Чорт би вас усіх, боягузів, побрав!
І чому це дочка не послухала мене!.. Мало того, що вона

Книга Жерміналь стор.108

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code