нс розуміє жарти-негайно образиться, якщо хто-небудь надумає подражнити його. Загалом, шахтарі прийняли його в своє середовище, дивилися на нього як на справжнього вуглекопа; виснажлива праця став для нього звичним і цостепенно перетворював його в живу машину.
Найбільше дружив з ним Мае, так як дуже поважав умілих працівників. Та й як всі інші, він відчував, що Етьєн з розвитку вище його, бачив, що він штає, пише, накидає креслення, чув, як він розмовляє про такі мудрі речі, про існування яких Мае раніше і не підозрював. Це його не дивувало: вуглекопи — міцні хлопці, але голови в них працюють гірше, ніж у механіків; йому подобалося мужність хлопця, рішучість, з якою він пішов у вуглекопи, щоб не здохнути з голоду. Вперше випадковий працівник в шахті так швидко освоївся зі справою. Коли, наприклад, артіль поспішала з вирубкою вугілля і Мае не хотілося відривати від роботи забійників, він доручав Етьєну ставити кріплення і був упевнений, що той все зробить акуратно і міцно. Начальники завжди чіплялися до цього окаянному кріпленню, щохвилини треба було боятися, що з’явиться інженер Негрель у супроводі Дансара, буде кричати, сперечатися, вимагати, щоб усі переробили; і Мае зауважив, що кріплення, поставлена новим відкатником, більше задовольняє начальство, хоча воно постійно намагається виказати невдоволення і все твердить, що в один прекрасний день Компанія прийме рішучих заходів. Питання це все не вирішувалося, серед робітників наростало глухе невдоволення; навіть Мае, людина спокійна, врешті-решт став приходити в обурення і гнівно стискав цулакн.
Між Захарієм і Етьєном виникло було деяке суперництво. Якось увечері вони мало не побилися. Але легковажному Захарію, по суті, плювати було на все, крім задоволень, тому він швидко втихомирився за дружньо запропонованою кухлем пива та незабаром і сам визнав перевагу новачка. Тепер і лівак дивився ца Етьєна прихильно і не проти був поговорити р, ним про політику, знаходячи, що у відкатника є свої думки. В артілі лише в одного Шаваля залишилася таємна ворожість до Етьєна, і той її відчував; не можна сказати, що вони з Шавалець косилися один та одного, навпаки, — всі вважали їх приятелями,, але коли вони обмін-

Книга Жерміналь стор.122

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code