залишиться від цього прогнилого світу, можливо, виникне новий, кращий світ.
Етьєн сміявся. Він не завжди розумів слова свого товариша; ця теорія руйнування здавалася йому малюванням. Раснер, людина ще більш практичний і того ж влаштувався в житті, а тому дуже розсудливий, не звернув уваги на випад Суваріна. Він хотів все з’ясувати у Етьєна точніше.
— Так ти, значить, збираєшся організувати секцію в Монсу?— запитав він.
Саме цього і домагався Плюшар, що складався секретарем Федерації Північної Франції. Він особливо наполягав на тому, що Товариство може надати допомогу вуглекопам, якщо вони коли-небудь оголосять страйк. Етьєн вважав, що страйк неминуча: спори з-за кріплення закінчаться погано; досить Компанії пред’явити ті вимоги, якими вона загрожує, і всі шахти збунтуються.
Внески-ось перешкода, — розважливим тоном заявив Раснер, — п’ятдесят сантимів на рік — в загальний фонд, і два франка-в секцію. Ніби гроші і невеликі, а ось побачиш, багато відмовляться платити.
— Нам потрібно перш за все створити тут касу взаємодопомоги,- додав Етьєн.— У разі потреби вона буде для нас. стачечным фондом.;. Так чи інакше, а пора подумати про це. Я-то сам готовий, якщо інші готові.
Настало мовчання. У широко відкриті двері увірвався порив вітру, лампа, що стояла на конторці, почала коптити. Виразно чувся брязкіт лопати: на шахті в котельні машинного відділення кочегар завантажував вугіллям топку парового котла.
— Все так здорожчало!— раптом заговорила дружина Рас — нера. Вона увійшла і, зайнявши своє звичайне місце, прислухалася до розмови чоловіків, похмура, в незмінному своєму чорному платті, в якому здавалася вище ростом.
— Подумайте тільки: за яйця я заплатила сьогодні двадцять два су… Ні, треба цьому покласти край!
Троє чоловіків виявилися на цей раз однодумцями, вони говорили один за іншим і з відчаєм в голосі висловлювали свої думки. Робітник більше не в силах тягнути лямку; революція лише збільшила його злидні, зате буржуазія розжиріла після вісімдесят дев’ятого року і жере так жадібно, що не залишає бідняку

Книга Жерміналь стор.128

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code