витримає і влаштується на хліба в селищі у кого-небудь в сім’ї.
— Ну зрозуміло,-простягнув Мае своїм повільним го— лосом, — зрозуміло, в сім’ї тобі краще буде.
Раптом пролунали радісні вигуки: лівак з одного удару збив усі кеглі. Глядачі радісно галасували; тільки Мук і Безсмертний, нагнувшись, розглядали впали кеглі і зберігали мовчання, сповнене глибокого захвату. Прийшовши в захват від майстерного удару, гравці сипали жартами і зовсім розвеселилися, коли над огорожею здалася усміхнена фізіономія Мукетты. Вона цілу годину бродила неподалік, А тепер, почувши дружний регіт, наважилася і підійшла.
— Як же це ти нині одна? — крикнув Левак.— А де ж хахали?
— Старих прогнала,— відповіла Мукетта з веселим безсоромністю,— новенького шукаю.
Всі навперебій пропонували свої послуги і підбадьорювали її грубими жартами. Вона негативно качала головою, закочувалася реготом, манінилася. До речі сказати, батько був присутній при цій сцені, але навіть голови не повернув, все милувався збитими кеглями.
— Гаразд! Знаємо ми, на кого ти заришся, дівка…— продовжував Лівак, кинувши погляд на Етьєна.— Тільки доведеться тобі силоміць його тягнути.
Етьєн засміявся. Дійсно, Мукетта все крутилася навколо нього. Він казав «ні», але все ж його бавила ця гра, хоча він не відчував ніякого потягу до Мукетте. Вона постояла за огорожею ще кілька хвилин, пильно дивлячись на Етьєна своїми великими очима, потім повільно пішла геть, раптом насупившись і притихнув, немов її розморила спека. Етьєн знову почав упівголоса пояснювати Мае, що для вуглекопів необхідно заснувати в Монсу касу взаємодопомоги.
— Чого ж нам боятися, раз компанія заявляє, що ми вільні? — твердив він.- Ми отримуємо тільки ті пенсії, які вона дає, а вона призначає їх на свій розсуд, оскільки не робить ніяких утримань з нашого заробітку. Ну так от, було б розумно, незалежно від її свавілля, створити суспільство взаємної допомоги. Ми принаймні могли б на нього розраховувати, коли нам терміново знадобиться допомога.

Книга Жерміналь стор.136

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code