Прийшов травні зі своєю компанією і заспокоїв Катрін і Філомену, що проливали сльози. У натовпі сміялися. Гвоздильщик зник. Бажаючи остаточно розвіяти тривогу, 11 (аваль, який тримав себе в цьому трактирі як вдома, пригостив усіх пивом. Етьєну довелося цокнутися з Катрін; випили всі разом: батько, дочка і її коханий, син і його коханка, і кожен говорив чемно: «За здоров’я всієї компанії». Потім випили ще раз на запрошення Ньерона і на його рахунок. Всі були в добрій згоді, як раптом Захарій, побачивши Борошні, знову відчув приплив гніву і став умовляти приятеля «рушити удвох» на гвоздильщиков, як він висловився.
— Я повинен кишки йому випустити!.. Стривай! Шаваль, ти побудь тут, не давай в образу Філомену і Катрін. Я зараз повернуся.
У свою чергу і Мае виставив всім по гуртку. Зрештою нехай хлопець помститься за сестру, це непоганий приклад для інших. Але, побачивши Захарія в суспільстві Борошні, Філомена відразу заспокоїлася і тільки похитала головою. Зрозуміло, приятелі втекли в «Вулкан».
У дні ярмарку свято завжди закінчувалося в танці-вальному залі «сміливий веселун». Містила зал вдова Дезір, п’ятдесятирічна товстуха, кругла, як бочка, і ще така жвава, що у неї було шість коханців — «пр одному на будні дні, а на неділю всі шестеро», як вона казала. Всіх вуглекопів вона називала «дітками», з ностальгією згадуючи, що за тридцять років вони випили у неї цілу річку пива; вона хвалилася, що пі одна откатчица не нагуляла собі дитину, не поразмяв попередньо ноги на танцях в її закладі. Воно допомагалося в двох кімнатах: в одній був кабачок зі звичайною стійкою, столами, стільцями; в сусідній кімнаті, відокремленій від першої широкої аркою, танцювали; в цьому Бальному залі мостини були настлані тільки посередині, а навколо настилу підлогу викладений був плитками. Всі прикраса становили дві гірлянди паперових квітів, протягнуті під стелею з кута на догоду і на місці схрещення з’єднані вінком з таких же недоладних паперових квітів; але стінах висіли в ряд позолочені картонні щити з іменами святих: святого Іллі — покровителя ковалів і ливарників, святого Крепіна — покровителя шевців, святої Варвари — покровительки вуглекопів,— словом, усіх святих, розподілених по цехам. Стеля була такою

Книга Жерміналь стор.141

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code