зміст, але все прочитане глибоко схвилювало його, особливо одна медична книга: «Гігієна Шахтаря», де автор її, бельгійський лікар, підвів підсумок всім болів — ням, від яких помирають робочі вугільних копалень. Читав він і трактати з політичної економії, незбагненно важкі для нього технічної своєю стороною, читав і смущавшие його анархістські брошури і старі номери газет, які він дбайливо зберігав, черпаючи в них незаперечні докази для можливих суперечок.
Давав йому також книги і Суворін, і робота «про коопераційні товариства» на цілий місяць занурила його в мрії про всесвітню асоціацію, при якій безпосередній обмін вижене гроші і основою всього життя суспільства буде праця. Він більше не соромився свого невігластва,— тепер він відчував себе мислячою істотою і пишався цим.
У перші місяці він переживав захоплене стан неофіта, серце його сповнювалося благородне обурення проти гнобителів і надія на швидке торжество пригноблених. Через безладне читання багато залишалося для нього туманним, і у нього не виробилося чітких поглядів. Практичні вимоги Раснера перемішалися в його мозку з руйнівними ідеями Суваріна,— як і раніше, він майже щодня бував у закладі Раснера і разом з ними гнівно таврував Компанію, а повертаючись додому, йшов як у сні: він бачив у мріях корінне перевлаштування життя всіх народів, яке, однак, відбудеться без всякого насильства, не буде коштувати ні єдиного розбитого скла, ні єдиної краплі крові. Втім, для нього неясним залишалося, як відбудеться переворот, він вважав за краще сподіватися, що все піде добре; у нього голова йшла крутому, коли він намагався формулювати про-граму майбутнього перебудови суспільства. Він навіть виявляв помірність і непослідовність, іноді говорив, що при вирішенні соціальних питань слід вигнати політику — цю фразу він десь вичитав і знайшов, що вона припаде до душі флегматичним углекопам, з якими він вів бесіди.
Тепер щовечора в будинку Мае лягали спати і півгодини пізніше звичайного-засиджувалися за розмови-ми. З тих пір, як стали тонше смаки Етьєна, його все більше обурювала скупченість в оселях вуглекопів Та хіба вони скоти, щоб їх ось так тримали в загонах-

Книга Жерміналь стор.149

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code