руйнівні теорії, пом’якшувані упевненістю в легкій перемозі, переконанням, що ворожнеча між класами закінчиться загальними обіймами; хіба тільки от деяких впертих господарів і буржуа доведеться напоумити силою. І всі слухачі ніби розуміли його, схвалювали, брали чудодійний дозвіл соціальної боротьби; всіх надихала сліпа віра новонавернених подібно до того як у перші часи християнства люди чекали виникнення нового, досконалого суспільства на руїнах античного світу. Маленька Альзира по-своєму тлумачила окремі слова і уявляла собі щастя в образі будинку, де буде тепло, світло і де у дітей буде багато іграшок і багато всякої їжі. Катрін сиділа не рухаючись, все в тій же позі, спершись підборіддям на руку, і не зводила очей з Етьєна, і коли він замовкав, вона блідла і трохи здригалась, ніби їй робилося холодно. Але ось мати кидала погляд на циферблат зозулі.
— Ой, що ж це ми! Десята година! Чого доброго, проспимо завтра.
І всі вставали з-за столу, з сумом, з щемливим серцем відриваючись від мрій. Здавалося, хвилину тому вони були багатіями і раптом знову загрузли в чорній темряві злиднів. Старий Безсмертний, вирушаючи на шахту, бурмотів, що від усіх цих баєчок юшка краще не стане; інші гуськом піднімалися по сходах, немов уперше помічаючи плями вогкості на стінах і поганий запах, що просякнуло сперте повітря. Селище вже спало важким сном. У верхній кімнаті, що служила спальнею для всіх Мае, Катрін лягала останньою і гасила свічку, але від хвилювання вона довго не могла заснути, Етьєн чув, як вона неспокійно перевертається в ліжку.
Іноді на ці бесіди збиралися і сусіди. Левака Вос-розкрадала ідея розділу матеріальних благ. П’єрон благо-розумно йшов додому спати, як тільки починалися на-ласки на компанію. Інший раз забігав Захарій, але політику він вважав нудною матерією і вважав за краще прогулятися в заклад Раснера, випити кухоль пива. Що стосується Шаваля, він, розпалюючись, вимагав крові. Майже щовечора він проводив годинку в будинку Мае, і в цьому велику роль відігравала приховані ревнощі, страх, як би у нього не відбили Катрін. Дівчина, до якої він почав остигати, знову стала йому дорога з тих пір, як Этьец

Книга Жерміналь стор.154

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code