оселився в її будинку, спав біля неї і міг вночі опанувати нею.
Вплив Етьєна ширилося, поступово він революціо-низував селище. Таємна його пропаганда була тим більш дієвою, що у всіх зросла повага до нього. Дружина Мае, незважаючи на свою обережність і недовіра хорошої господині, ставилася до свого молодого мешканцеві з пошаною, так як він платив за хліба акуратно, не пив, не грав у карти, вічно сидів за книжками. Всім: сусідам вона розхвалювала його вченість, і ті навіть зловживали його люб’язністю, долаючи його проханнями написати якомусь родичу лист від їхнього імені.
Він став свого роду повіреним їх, на нього покладалася кореспонденція всього селища, з ним радилися в важливих сімейних справах. У вересні йому вдалося створити таку бажану йому касу взаємодопомоги, ще дуже хитку організацію, охватывавшую тільки жителів робітничого селища; але він міцно сподівався, що в неї вступлять вуглекопи з усієї округи, особливо якщо Компанія, досі не брала ніяких заходів проти каси, і далі не буде обмежувати її. Його обрали секретарем об’єднання, і він навіть отримував маленьку платню за письмоводство. Він вважав себе мало не багатієм. Одруженим вуглекопам жилося важко і не вдавалося зводити кінці з кінцями, але утриманий молодий чоловік, вільний від будь-якої тягаря, міг навіть робити заощадження.
В Етьєні відбувалася зміна: прокинулася подавши-Лена бідністю інстинктивна турбота про свою зовнішність, про благообразіі; він придбав суконне плаття, навіть дозволив собі таку розкіш, як хромові чоботи. Не-очікувано для нього самого він був визнаний ватажком-все селище групувався навколо нього. Він пізнав приємне почуття задоволеного самолюбства, перші п’янкі радості популярності. Стояти на чолі інших людей, командувати ними, хоча він ще такий молодий і вчора був нікому не відомим відкатником,— свідомість цього переповнювало його гордістю, підігрівало його мрію про близької революції, в якій він буде грати важливу роль Вираз його обличчя змінилося, стало суворим, він із задоволенням слухав себе; зародилося в ньому честолюбний вносило войовничість в його погляди і вабило до боротьби.
Тим часом підійшла осінь, від жовтневих холодів порижела листя в палісадниках; за худими кущами

Книга Жерміналь стор.155

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code