достаток недбалим кріпленням. Робочих замучили штрафами, і зіткнення здавалося неминучим. Втім, це було лише зовнішнім приводом, а за ним ховалося складне переплетення більш важливих причин.
Якраз, коли Етьєн прийшов до Раснер, який повернувся з Монсу робітник розповідав, що на стіні біля каси наклеєно оголошення, але сам він його не читав і не знає гарненько, що там написано. Зайшов другий, потім третій, кожен розповідав по-своєму, але було очевидно, що Компанія прийняла якесь рішення.
— Що скажеш? — запитав Етьєн, сідаючи біля Суваріна, перед яким, замість всяких напоїв, ле-< жала пачка тютюну.
Машиніст не поспішаючи звернув цигарку.
— Скажу, що це легко передбачити… Вони самі штовхають вас на крайнощі.
Тільки один Суворін володів достатнім розвитком і міг розібратися в створеному положенні. Він все пояснив зі звичайним своїм спокоєм. Справи Компанії зачеплені кризою, і вона змушена скоротити свої витрати, якщо не хоче розоритися; зрозуміло, вона має намір зробити це за рахунок робітників — нехай підтягнутий пояс тугіше; Компанія під різними приводами буде урізати їм заробітну плату. Вже дца місяця видобуте вугілля залишається на дворі кожної шахти, так як майже всі заводи стоять. Компанія не сміє зупинити роботу, боячись вкрай збиткового для неї бездіяльності копалень, і мріє знайти середнє рішення,— може бути, викликати страйк, з якою робітники вийдуть укрощенными і будуть отримувати менше грошей. Крім того, створена каса взаємодопомоги являє собою загрозу для майбутнього, а страйк позбавить Компанію від цієї загрози: адже кошти у каси ще не великі і, звичайно, швидко будуть вичерпані.
Раснер підсів до Етьєна, і обидва зосереджено слухали Суваріна. Розмовляли голосно, — крім дружини Раснера, що сиділа за конторкою, свідків не було.
— Що за думка! — пробурмотів Раснер.— Навіщо ж це все? Компанії немає ніякої вигоди в страйку, та й робітникам теж. Найкраще домовитися…
Обережний Раснер виявився вірним собі: він завжди стояв за «розумні вимоги». А тепер, коли його колишній постоялець так швидко набув популярності, він наполегливо проповідував необхідність поступових,

Книга Жерміналь стор.158

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code