ной вервечкою живий опереди перегороджували дорогу Користуючись нагодою, поблизу розташовувалися рознощики, виставляючи на своїх візках всякі товари, аж до фаянсового посуду і ковбасних виробів. Але найбільша виручка бувала в питних закладах: перш ніж дістатися до касира, вуглекопи забігали в кабачок вишити біля стійки, щоб набратися терпіння, а відійшовши від каси, негайно направлялися вспрыснуть получку. Добре, якщо вистачало розсудливості не розтратити її в ч вулкані.
Повільно просуваючись в черзі, Мае і Етьєн відчували, як у робітників наростає глухе роздратування. в помині не було звичайної в день получки безпечності, бажання кутнуть в шинку. Люди стисканнями кулаки, відпускали різкі зауваження.
— Так це, значить, правда? — запитав Мае у Шаваля, зустрівши його у трактира Виноградне.- Зважилися вони на цю підлість?
У відповідь Шавал щось сердито пробурчав, кинувши косою погляд на Етьєна. З тих пір як артіль взшга з торгів забій, він працював з іншими, і поступово в ньому розгоралася заздрість ж Етьєну — ж чужинцю, до прибульця, який тримає себе в селищі господарем, до цього вискочки, який змушує всіх танцювати під свою дудку. Злість посилювалася ревнощами, ж тепер, відводячи Катрін за терикон або до Рекжл’ярск шахті, він в Капосних виразах звинувачував її в співжитті з мешканцем, а потім мучив ласками, знову відчуваючи звірине потяг до неї.
Мае запитав ще у Шаваля;
— Що, ворейским вже видають?
Шаваль ствердно кивнув головою і відвернувся»
А Мае з Етьєном увійшли в контору.
Каса поміщалася в невеликій квадратній кімнаті, розділеної надвоє гратами. Біля каси сиділи на лавах п’ять-шість вуглекопів і чекали своєї черги. Касиру якому допомагав конторщик, видавав гроші людинуг стояв з шапкою в руці перед віконцем; зліва над лавою висіла на стіні жовта Афіша, що виділялася яскравою плямою на сірій від бруду побілці. Перед цим оголошенням з ранку юрмилися люди-в ходили по двоє, по троє, нерухомо стояли, вдивляючись в чорні рядки, потім мовчки йшли, пересмикнувши плечима, як ніби їх боляче вдарили по спині. В цю хвилину перед афіші стояли двоє: молодий хлопець з жорстким, грубим обличчям я

Книга Жерміналь стор.161

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code