дуже худий старий з байдужим від віку поглядом. Ні ні інший на вміли читати: молодий розбирав але складах, ворушачи губами; старий лише тупо дивився на афішу. Багато заходили просто подивитися на оголошення, не розуміючи, що там написано.
-Ну-ка, прочитай, — попросив травні свого супутника, сам він був не сильний в грамоті.
Етьєн почав читати вголос. Це було повідомлення, з яким компанія зверталася до вуглекопів всіх своїх шахт. Вона повідомляла, що зважаючи на недостатню ретельність кріплення компанія переконавшись у марності накладаються нею за це штрафів, вирішила ввести нову систему плати при видобутку вугілля. Відтепер кріплення буде оплачуватися окремо — з кубометра спущеного в шахту і вжитого в депо кріпильного лісу, з розрахунку часу, необхідного для сумлінної роботи. Розцінка на вагонетку вугілля відповідно зменшиться — з п’ятдесяти до сорока сантимів, з урахуванням, однак, характеру і віддаленості вибоїв. В досить туманних розрахунках намагалися довести, що зменшення розцінки на десять сантимів цілком відшкодовується окремою оплатою кріплення. Втім, Компанія додавала, що, бажаючи дати всім можливість переконатися в перевагах нової системи оплати, вона розраховує ввести її в дію тільки з понеділка, 1 грудня.
— Гей Ви там, чи не можна тихіше? — крикнув касир.— Заважаєте нам.
Етьєн дочитав до кінця, не звертаючи уваги на за-метання. Голос у нього тремтів, а закінчивши, він все продовжував дивитися на оголошення. Старий і молодий вуглекоп як ніби все ще чекали чогось; потім обидва, згорбившись, вийшли.
— Та що ж це таке! — пробурмотів Мао.
Вони з Етьєном сіли на лаву, і, поки у жовтої афіші, змінюючись, юрмилися люди, обк, понуривши голови, зайнялися підрахунками. Та як же це! Знущаються, чи що, над ними? Ніколи окремою оплатою кріплення не надолужити втрати десяти сантимів на кожній вагонетці вугілля. Найбільше — наженуть вісім сантимів, значить, два сантима Компанія вкраде у них, не рахуючи часу, якого зажадає ретельне кріплення. Ось воно, до чого господарі хилять! Надумали нагнати економію за рахунок вуглекопів.

Книга Жерміналь стор.162

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code