— Ах, чорт їх дери-передери! — бурмотів Мае, піднімаючи голову.- Та ми просто дурнями будемо, якщо погодимося.
У віконечка нікого не було, вони підійшли отримувати гроші. Заради заощадження часу гроші з каси завжди отримував старший в артілі і потім розподіляв їх між своїми.
— Мае і його артіль,— сказав рахівник.- Пласт фі-лоньєра, забій номер сім.
Він пошукав у відомостях, які складалися на підставі розрахункових книжок, де штейгер щодня зазначав по кожній лаві кількість добутих вагонеток вугілля. Потім повторив:
— Мае і його артіль. Пласт Філоньєра, забій номер сім… Сто тридцять п’ять франків.
Касир поклав перед Мае гроші.
— Вибачте, пане забурмотів приголомшений за-бойщик.- Це вірно? Чи немає якої помилки?
Він дивився на купку грошей, не наважуючись взяти їх, весь похолодівши від страху, що закрався в серці. Він чекав, що получка буде погана, але ж не могла ж Артіль заробити так мало! Може бути, він погано порахував? Якщо видати належну частку Захарію, Етьєну і тому товаришеві, який замінив Шаваля, залишиться щонайбільше п’ятдесят франків на чотирьох: на нього самого, на батька, на Катрін і на Жанлена.
— Ні, ні, я не помиляюся,— заговорив конторщик.— Треба відняти дві неділі і чотири дні простою,— значить, у вас було дев’ять робочих днів.
Мае стежив за його розрахунком і рахував про себе: за дев’ять робочих днів йому самому доводиться тридцять франків, Катрін — вісімнадцять, Жанлену — дев’ять; старий батько працював лише три дні. Все одно: якщо додати дев’яносто франків — заробіток Захарія і двох інших товаришів,— вЕесомненно, слід отримати більше.
— Не забувайте штрафів,— закінчив конторщик.- Двадцять франків штрафу за незадовільне креп-лення.
Забійник безнадійно махнув рукою. Двадцять франків штрафу та чотири дні не давали працювати! Ось і весь розрахунок. Подумайте! Але ж досі, коли старий батько працював і Захарій ще не був одружений, він приносив додому в получку по сто п’ятдесят франків.

Книга Жерміналь стор.163

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code