Увечері в «Вигоді» було вирішено оголосити страйк. Раснер більше не противився, і навіть Суварін приймав її як перший крок. Етьєн у двох словах охарактеризував положення: раз компанія домагається страйку, буде їй страйк.

V

Минув тиждень, робота на шахті тривала, всі були похмурі і насторожені, бо чекали зіткнення.
Всі знали, що наступна получка буде ще менше. І, незважаючи на свою помірність і здоровий глузд, дружина Мае озлоблювалася. А тут ще Катрін якось раз не ночувала вдома. Вранці вона повернулася така втомлена, така хвора, що не могла піти на шахту. Зі сльозами вона розповідала, що її провини тут немає: Шаваль не пустив, погрожував побити, якщо вона втече. Він з розуму сходив від ревнощів, він не бажав, щоб вона повернулася додому в обійми Етьєна,— прекрасно знаючи, як він стверджував, що батьки змушують її жити з чоловіком. Обурившись, мати заборонила дочці зустрічатися з таким негідником, навіть збиралася піти в Монсу і надавати Шавалю ляпасів. Але день все ж був втрачений, а головне, Катрін не погоджувалася кинути коханця.
Два дні по тому трапилася інша подія. Всі вважали, що Жанлен спокійно працює в шахті, а він, виявляється, втік на болото, а потім у Вандамський ліс, зманивши з собою Вебера і Лідію. Ніхто не знав, що вони там витворяли, чим бавилася ця трійка зіпсованих дітей. У покарання мати відшмагала Жанлена, та не вдома, а на вулиці, на очах у переляканих дітлахів, присутніх з усього селища. Де це бачено! Ось що викидають її рідні діти, а мати з батьком ростили їх, витрачалися на них з того дня, як вони на світ з’явилися, і тепер їм слід було б приносити копійку в будинок.
У обурених криках Мае звучали і спогади про власну сувору юність, і віковічна злидні вуглекопів, яка змушувала батьків дивитися на кожну свою дитину, як на майбутнього годувальника.
І ось вранці, коли чоловіки і Катрін вирушили в шахту, мати, піднявшись з ліжка, сказала Жан-Олену;
— Ну, дивись, сквернавець, якщо знову візьмешся за своє, всю шкуру з тебе спущу.
Артілі Мае доводилося важко в новій лаві. У цьому кінці пласт Філоньєра був так тонкий, що забійники, здавлені між грунтом і покрівлею, врубуючись в вугілля, обдирали собі лікті… Крім того, зводила вогкість, весь час сочилася вода, а якщо б

Книга Жерміналь стор.167

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code