змусять кріпити більш грунтовно. І найгірше те, що тепер Компанії доведеться платити за розбиті горщики! Те-то пан Енбо буде задоволений!
— Хто це? — запитав він Дансара, мовчки стояв біля трупа, роторый завертывали в простирадло.
— Берлок, один з кращих наших робітників,— відповів штейгер.— Троє дітей залишилися… Бідний хлопець!
Доктор Вандергаген зажадав, щоб Жанлена негайно перенесли в будинок батьків. Пробило шість годин, вже стемніло. Слід було перевезти і небіжчика. Інженер розпорядився запрягти коня в фургон, а також доставити носилки. Пораненого хлопчика відправили на ношах, а мерця поклали в фургон.
Біля дверей все ще стояли відкатчиці і вуглекопи, бажаючи знати, чим все скінчиться. Чувся гул розмов. Лише тільки відчинилися двері штейгерської кімнати, запанувало глибоке мовчання. Знову рушила ХОДА: попереду фургон, за ним носилки, потім довга низка людей. Вийшли з двору шахти, рушили до селища, повільно піднімаючись по пологому схилу пагорба. Перші листопадові холоду оголили величезну рівнину,— морок неспішно огортав її, немов похоронний покрив, що впав з навислого неба.
Этьец упівголоса порадив Мае послати Катрін вперед, сказати матері про те, що трапилося, пом’якшити удар. Батько, похмуро слідував за ношами, мовчки кивнув головою, — і дівчина помчала стрімголов, так як хода підходила до селища. Але там вже рознеслася звістка про наближення фургона, добре всім знайомого зловісного ящика. Збожеволівши від страшних передчуттів, жінки вибігали з дому, інші без чепца, простоволосі, і мчали назустріч ходи. Незабаром збіглося тридцять, потім п’ятдесят матерів і дружин, і всіх терзала однакова тривога. Так, значить, везуть мерця? Кого ж? Спочатку слова Левака всіх заспокоїли, а тепер раптом розкрилася жахлива катастрофа: говорили, що загинула не одна людина, а десять, і фургон всіх їх привезе в селище.
Катрін застала матір у жорстокому хвилюванні. Вона перед-відчувала біду, і лише тільки дочка заговорила, перервала її і крикнула:
— Батька вбило?
Катрін намагалася її заспокоїти, говорила про Жаылене. Не слухаючи її, мати кинулася на вулицю. Побачивши фургон,

Книга Жерміналь стор.174

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code