стільці; потім нещастя з Жанленом. Раніше ніж через десять днів хлопчику з ліжка не встати: кістки ще погано зрослися. І ось останній удар-мерзотник Катрін пішла до коханця! Розвалюється сім’я. Тепер тільки батько працює в шахті. Він три франка в день заробляє. Як же прогодувати на ці гроші сім ротів, не рахуючи Естеллу. Прямо хоч втопитися всім разом в каналі.
— Повно тобі серце своє рвати, — глухим голосом сказав Мае.— Може, і не те ще буде…
Етьєн, наполегливо дивився на кам’яну підлогу, підняв голову і, спрямувавши кудись вдалину затуманений погляд, перед яким постало бачення майбутнього, прошепотів;
— Так, пора! Давно пора!

Частина четверта
I

У понеділок подружжя Енбо чекали до сніданку Гре-гуаров з дочкою. Передбачалася ціла програма розваг: після сніданку Поль Негрель мав повезти дам оглядати чудово переобладнану шахту Сен-Тома. Поїздка була лише приводом, люб’язно придуманим пані Енбо для того, щоб прискорити шлюб Сесіль Грегуар і Поля Негреля.
І неждано-негадано саме в цей понеділок, о четвертій годині ранку, почався страйк. Першого грудня, коли Компанія ввела нову систему оплати, вуглекопи тримали себе абсолютно спокійно. Через два тижні, в день получки, ніхто не висловив невдоволення, ніхто не протестував. Всі службовці Компанії, від директора до останнього сторожа, вважали, що новий тариф прийнятий робітниками; і яке ж було їх здивування, коли в понеділок вранці вуглекопи оголосили цю війну, причому і тактика та узгодженість дій вказували на енергійне керівництво.
О п’ятій годині ранку Дансар розбудив директора і доповів, що на Ворейській шахті жодна людина не вийшла на роботу. Селище двісті Сорок, через який він проїхав, спить глибоким сном; двері і вікна в будинках замкнені. Директор негайно зіскочив з ліжка, протираючи припухлі від сну очі, і з цієї миті на нього посипалися неприємності: кожні чверть години прибували гінці, письмовий стіл градом падали депеші. Спершу він сподівався, що бунт обмежиться Ворейской шахтою, але з кожною хвилиною вести ставали все більш грізними: застрайкували і Світу, і Кревкер, і Мадлен, де вийшли на роботу тільки конюхи; навіть у Віктуар і Фетри-Канталь, у двох найнадійніших шахтах, де панувала зразкова дисципліна, тільки третина всіх робочих спустилася в шах-ту. Лише в шахті Сен-Тома всі з’явилися повністю,

Книга Жерміналь стор.177

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code