і здавалося, страйк її не торкнувся. До дев’ятої години ранку пан Енбо диктував депеші, телеграфував на всі боки-префекту в Лілль, членам правління, повідомляв владу, вимагав вказівок. Негреля він відправив в об’їзд по сусідніх шахтах, бажаючи мати точні відомості, що там робиться.
Раптом Пан Енбо згадав про званого сніданку і зібрався було послати до Грегуарів кучера повідомити, що запрошення переноситься. Але якась нерішучість, слабовілля зупинили його,— він не посмів це зробити, хоча тільки що лаконічно, по-військовому, віддавав розпорядження, готуючись дати бій робочим. Він піднявся до дружини, в туалетну, де покоївка зачісувала її.
— Ах, вони страйкують? — спокійно сказала вона, коли чоловік попросив у неї ради.- А нам яка до цього справа?.. Невже нам не снідати через них? Адже це смішно!
Вона заупрямилась: марно чоловік говорив їй, що сніданок буде зовсім невеселий, що поїхати в Сен-Тома і оглядати шахту сьогодні неможливо,— у неї на все знаходився відповідь. Навіщо скасовувати сніданок, коли все вже вариться і смажиться? Від огляду шахти можна відмовитися, якщо ця прогулянка дійсно виявиться нерозсудливою.
— Ви прекрасно знаєте,— додала вона, коли покоївка вийшла,— чому мені хочеться прийняти у себе цих милих людей. Одруження Поля мала б цікавити вас більше, ніж дурниці, які витворяють ваші робітники… Словом, я так хочу, будь ласка, не суперечте.
Чоловік подивився на неї з внутрішнім тремтінням, його суворе, замкнуте обличчя, обличчя адміністратора, поневоленого дисципліною, раптом видало таємну скорботу, що терзала серце. Вона сиділа перед ним з оголеними плечима, чарівна яскравою, занадто зрілою, але все ще вабить красою, ставним тілом Церери, потовщеним осінньою порою життя. На мить його опьянило грубе бажання схопити її, притиснутися головою до її грудей, яку вона немов виставляла напоказ у цій інтимній обстановці туалетної кімнати, де розкіш говорила про відчува-чизняної жінці, а тепле повітря просочене був збудливим аротамом мускусу; але пан Энбо взяв себе в руки — вже десять років подружжя жили на різних половинах.
— Ну що ж;— сказав він, йдучи.— Не будемо нічого скасовувати.

Книга Жерміналь стор.178

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code