всякий раз, коли підприємство бувало в скрутному становищі? І хіба тепер я на погані Делі вживаю свій дохід?
З прикрістю побачивши, що не тільки пан Грегуар, але і дружина його, і дочка зблідли від страху, пані Енбо поспішила втрутитися:
— Поль жартує, дорогий пан Грегуар,
Але пан Грегуар був у нестямі. Коли лакей подав йому блюдо з гіркою варених раків, він взяв три раку і, не міркуючи, що робить, почав жувати клешні разом зі шкаралупою.
— Ах, я не заперечую… Є акціонери, які злоу-споживають своїм становищем. Наприклад, мені розповідали, що міністри отримували акції Монсу в подарунок,— просто кажучи, брали хабарі за те, що надавали послуги Компанії. А якийсь важливий пан, імені якого я називати не стану, найбільший наш акціонер, веде життя просто ганебну, промотує мільйони на жінок, на гульні, на божевільну розкіш. Але ми-то, ми живемо без всякої помпи, ми найскромніші люди; ми не спекулянти, з нас достатньо того, що ми маємо, ми хочемо жити на свої кошти простим, здоровим життям і допомагати біднякам!.. Так що ви це, справді! Якщо робітники вкрадуть у нас хоч шпильку, значить, вони сущі розбійники. А адже це невірно.
Негряю, довелося заспокоювати пана Грегуара, гнів якого дуже його потішив. Всі смакували раків, чувся легкий хрускіт шкаралупи. А розмова йшла про політику. Незважаючи на пережитий страх, пан Грегуар, все ще трепетаний від хвилювання, сказав, що він Ліберал і шкодує про Луї-Філіпа. Зате р-н Депелен стояв за сильний уряд і заявив, що імператор вступив на шлях небезпечних поступок.
— Згадайте-ка вісімдесят дев’ятий рік, — сказав він.- Адже дворянство своїм спільництвом, своїм захопленням новими філософськими системами зробило можливою революцію… А нині ту ж саму безглузду роль грає буржуазія. Вона сповнена затятого лібералізму, шалено жадає все руйнувати, лестить народу… Так, так, — ви самі відточуєте зуби чудовиська для того, щоб воно нас пожрало. І воно пожере нас, будьте покійні!
Дами постаралися втихомирити Денелена і, бажаючи змінити розмову, стали його розпитувати про дочок…

Книга Жерміналь стор.189

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code