знову розсілися по місцях і мовчки сиділи, не сміючи поворухнутися, напружено прислухаючись до смутного гомону чоловічих голосів.
Напередодні на зборах події у Раснера під головуванням Етьєна, робочі вибрали делегацію, яка повинна була на інший день відправитися до директора. Увечері дружина Мае, дізнавшись, що його вибрали, прийшла у відчай і запитала у чоловіка, невже він хоче, щоб його звільнили. Мае в сам лише скріпи серце прийняв своє обрання. Коли настала хвилина діяти, ними обома, хоч вони і визнавали несправедливість своєї гіркої долі, знову оволоділа покірність, успадкована від багатьох поколінь, страх перед завтрашнім днем, і вони воліли схилити голову. Зазвичай у всіх життєвих справах Травні покладався ка дружину,— вона завжди була розумною порадницею. А на цей раз він розсердився, тим більше що потай розділяв її побоювання.
— Та залиш ти мене в спокої! — сказав він, лягаючи в ліжко і повернувся до неї спиною.—Хіба можна кинути товаришів? Я свій обов’язок виконую.
Вона теж лягла. Обидва довго мовчали. Нарешті дружина прознесла:
— Так, ти правильно говориш. Іди з ними. А тільки нам тепер кінець, бідний ти мій!
Поснідали опівдні, тому що в годину дня призначений був збір у закладі Раснера, а звідти делегація повинна була попрямувати до директора. Сніданок складався з картоплі. Масла залишався крихітний шматочок, ніхто до нього не доторкнувся. Вирішили приберегти його на вечір з’їсти З хлібом.
— Знаєш, ми розраховуємо, що говорити будеш ти,— сказав раптом Етьєн.
Мае втупився на нього, онімівши від хвилювання.
— Ну ні! Ні за що! — вигукнула його дружина.— йти — нехай іде, я згодна. Але нехай не зображує з себе ватажка. Ні, я не дозволю. І чому саме він, а не хто-небудь інший?
Етьєн все пояснив їм гаряче і переконливо. Мае-робітник на шахті, всіма улюблений, самий уважа-1 його ставлять я Приклад як зразок розсудливості. Тре —

Книга Жерміналь стор.192

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code