боваія вуглекопів, виражені ним, отримають куди більше ваги. Спочатку передбачалося, що говорити буде він, Етьєн, але ж він ще так недавно працює в копальнях. Набагато краще буде слухати старожила, свою людину. Крім того, товариші довірили захист своїх інтересів Мае як самому гідному, він не може відмовитися,— це просто підло!
Дружина мае в розпачі махнула рукою;
— Ступай, чоловік, ступай. Помреш за інших. Ступай, я на все згодна!
Етьєн, радіючи, що умовив Мае, поплескав його по плечу:
— Що відчуваєш, то й говори. І вийде добре.
Старий Безсмертний, у якого почали опадати пухлини на ногах, слухав з повним ротом і похитував головою, Настало мовчання. Діти сиділи смирно і жадібно їли, давлячись сухою картоплею. Коли миска спорожніла, Старий зашамкав;
Що хочеш говори, а все одно проку не буде, немов ти і не говорив нічого… Чого там! Набачився я, набачився таких дід Сорок років тому нас он як гнали від дверей дирекції, шаблями гнали, а не як-небудь! Нині вас, може, і приймуть, а говори не говори, все одно що об стіну горох!.. Їм що? У них гроші, значить, їм на все наплювати!
Знову все замовкли. Мае і Етьєн встали, інші в похмурому безмовності сиділи за порожніми тарілками. Мае і Етьєн зайшли за П’єроном і Ліваком, потім вчотирьох попрямували до Раснер; невеликими групами підходили делегати з інших робочих селищ. Незабаром зібралися всі двадцять членів делегації, спільно виробили вимоги робітників, на противагу умовам компанії, і вирушили в Мопсу. По дорозі крейда пронизливий північний вітер. Коли підійшли до особняка директора, пробило дві години.
Слуга велів їм почекати і замкнув двері у них перед носом, потім, повернувшись, провів їх у вітальню і розсунув гардини на вікнах. У кімнату проник тьмяне світло похмурого дня, пом’якшений мереживними завісами. Залишившись у вітальні одні, вуглекопи відчули себе ніяково, не сміли сісти. Вранці все ретельно вмилися, наділи парадне суконне плаття, поголилися, старанно пригладили свої жовті волосся і вуса. Зараз все смикали в руках кашкети і поглядивалііскоса на обстановку,

Книга Жерміналь стор.193

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code