представляла собою суміш всіх стилів, яку ввів в моду запанував інтерес до старовини: крісла епохи Генріха II, стільці часів Людовика XV, італійський шафа сімнадцятого століття, Іспанська скриня п’ятнадцятого століття, вівтарний покрив, картинно драпірував камін, золоте шиття зі старовинних Різ, що прикрашало у вигляді аплікацій Портьєри. Стара золота парча, старовинний порижевший атлас, вся ця Церковна розкіш викликала у них шанобливу боязкість. Пухнасті смирнські килими, здавалося, пов’язували їм ноги своїм високим ворсом. Але, головне, у них захоплювало дух .від надзвичайного, вражаючого Рівного тепла, що розливався від калорифів, — воно огортало їх ніжною хмарою, зігрівало їх обличчя, іззябшіе дорогою на крижаному вітрі. Минуло п’ять хвилин. У цій багато прибраній, затишній і дихала благополуччям гоетиной вуглекопи відчували себе все більш ніяково.
Нарешті до них вийшов Пан Енбо, по-військовому підтягнутий, в наглухо застебнутому сюртуку, з орденською стрічкою в петлиці. Він заговорив першим:
— Ага, ось і ви!.. Ви, здається, бунтуете? — І, перервавши свою промову, додав з холодною ввічливістю: — Сідайте, будь ласка. Радий поговорити з вами.
Вуглекопи озиралися, не знаючи, де сісти. Одні дерзнули а примоститися на тендітних стільцях, інших бентежила вишита атласна оббивка, і вони вважали за краще стояти.
Настало мовчання. Пан Енбо посунув своє крісло до каміна, жваво перерахував в розумі делегатів, намагаючись запам’ятати їхні обличчя. Він дізнався П’єрона, що сховався в останньому ряду, потім зупинив погляд на Етьєні, що сидів навпроти нього.
— Ну-с, — почав він— що Ви бажаєте мені сказати?
Він очікував, що слово візьме Етьєн, і, коли вперед вийшов Мае, так здивувався, що не міг втриматися, і додав:
— Як! Це ви? Такий приблизний робітник, такий здра-вомислячий чоловік, найстаріший вуглекоп в Монсу! Адже ваш рід працював в шахтах з першого удару обушком… Недобре, недобре! Я вкрай засмучений, що ви опинилися на чолі баламутів!
Мае слухав його, потупивши очі. Потім заговорив, спершу невпевненим, глухим голосом:

Книга Жерміналь стор.194

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code