— Пане директор! Товариші тому і вибрали мене, що я людина спокійна і ні в чому поганому не помічений. Самі, значить, можете переконатися, що не якісь Буяни збунтувалися, не бешкетники, яким Тільки б набезобразничать. Ми одного хочемо: щоб було по справедливості. Набридло нам голодувати, і думаємо, що настав час так влаштувати, щоб у нас хоч хліб-то був кожен день.
Голос його зміцнів. Він підняв очі і говорив тепер, спрямувавши погляд на директора:
— Ви ж добре розумієте — не можемо ми прийняти ваші нові розцінки… Ось нас звинувачують, що ми кріплення погано ставимо… Вірно, більше б треба часу на цю роботу витрачати! Але якби ми робили її як слід, наш подений заробіток став би ще менше, але ж ми і так не можемо на нього прогодуватися, — отже, кінець нам прийде, поморите ви своїх робітників! Платіть нам більше, і ми краще будемо ставити крепь, будемо витрачати на кріплення стільки годин, скільки треба, а зараз ми перш за все в забоях надриваємося, тому як тільки вугіллячко нас і виручає. А інакше нам з вами не змовити -. ся. Хочете, щоб роботу робили, платите за неї. А ви що придумали? Просто в голову ніяк не лізе, чесне слово! Знижуєте плату за вагонетку і ніби допомагаєте нам надолужити цю низьку розцінку тим, що окремо платите за кріплення. Будь це навіть правда, все одно нас би 4 обкрадали — адже на кріплення потрібно дуже багато часу. Але дуже прикро, що це навіть і неправда: рівно нічого нам Компанія не відшкодовує, а просто-на-просто кладе собі в кишеню по два сантима з вагонетки, от і все!
— Правильно! Правильно він каже, — загули навколо делегати, бачачи, що пан Енбо зробив різкий жест, як ніби маючи намір перервати оратора.
Втім, Мае не дав директору говорити. Він розійшовся, йому вже не доводилося підшукувати слова. Митями він здивовано прислухався до своєї промови, немов хтось сторонній, а не сам він, говорив тут перед директором; Стільки всього накипіло в душі,— він навіть і не знав, що все це в ній таїлося, і ось тепер серце не могло стримати гіркої образи. Він говорив про злидні всіх своїх товаришів, про тяжку працю, про скотське життя, про те, що в будинках вуглекопів плачуть голодні діти. Він приводив

Книга Жерміналь стор.195

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code