Катрін спробувала вставити слово:
— Мамо, я каву і цукру принесла… для дітлахів…
Я заробила… На понаднормовій… ось і подумала про них…
Вона дістала з кишень два кульки — фунт кави і фунт цукру і, осмілівши, поклала їх на стіл. Страйк на Ворейской шахті лякала її,— адже на шахті Жан — Барт все ще працювали, і вона вирішила хоч трохи допомогти батькам, нібито бажаючи потішити дітлахів. Але її турботи не обеззброїли матір, вона сказала:
— Чим приносити солодощі, краще б залишалася в сім’ї та на хліб для нас заробляла!
Вона батожила дочка, вона полегшувала собі душу, кидаючи Катрін в обличчя все, що говорила про неї за очі протягом місяця. Подумайте! У шістнадцять років втекла з дому, зійшлася з чоловіком і живе з ним, а мати з батьком, малих сестричок, братиків і старого діда кинула — нехай голодують! Так може вчинити тільки сама остання розпусна дівка! Безсердечна дочка! Легковажність можна пробачити дівчині, але таку витівку не забудеш. Та ще б її будинки тримали на прив’язі, — адже ні, була вільна як вітер, від неї вимагали тільки одне: щоб ночувати приходила додому.
— Ні, ти скажи, що тебе забирає? У твої-то роки!
Катрін нерухомо стояла біля столу і мовчки слухала, опустивши голову. Здригаючись усім своїм худеньким, ще не розвинувся тілом, вона намагалася виправдатися і говорила матері тремтячим голосом:
— Ах, та хіба мені солодко? Хіба я по своїй волі?.. Це все він. А раз він так хоче, значить, я повинна слухатися, адже вірно? Він сильніший за мене… Хіба я знала, як все обернеться? Та тепер вже що говорити! Справа зроблена, не переробиш. Він Лі, інший лі, — все одно тепер. Нехай одружується на мені.
Вона захищалася без всякого спека, з млявим смиренням, властивим дівчатам, занадто рано віддають себе у владу чоловікові. Вона підкорялася загальному для всіх закону. Ніколи вона і не мріяла, що доля її може бути іншою. Залицяльник опановує дівчиною насильно за териконом, в шістнадцять років вона народить дитину, потім бідує все життя, завівши свою сім’ю, якщо коханець одружується з нею. І Катрін лише тому червоніла від сорому і здригалася, що мати називала її нехорошими словами при Етьєні, чия присутність була для неї в цю хвилину болісно і приводило її у відчай.
Однак Етьєн встав і, не бажаючи заважати поясненню, відійшов до печі, як ніби вирішив поворушити угасавшие вугілля. Але тоді Катрін підняла голову, і їхні погляди зустрілися. Вона була бліда, виснажена і все ж миловидна, особливо гарні були ці ясні очі, обведені темними тінями; і, дивлячись на

Книга Жерміналь стор.207

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code