тільки зупинялася видобуток вугілля, душа покидала стіни шахтних споруд. В цей вечірній час не було там ознак життя, жодного ліхтаря, ні звуку людського голосу, і в цій смерть, яка спіткала шахту, навіть хлюпання водоотливного насоса здавалося далеким хрипом, долинали невідомо звідки.
Етьєн дивився на шахту, і кров ринула у нього до серця. Якщо робітники страждають від голоду, то і компанія почала втрачати свої мільйони. Чому ж неодмінно вона виявиться сильнішою в цій битві праці проти капіталу? У всякому разі перемога обійдеться їй дорого. Скінчиться бій — тоді кожна сторона підрахує свої втратами знову його охопила войовнича лють, несамовита жага покінчити з убогістю, хоча б ціною смерті. Нехай краще все селище загине відразу, ніж як і раніше гинути поступово від голоду і несправедливості. З плутанини прочитаного в книгах спливли приклади: розповіді про народи, які спалювали свої міста, щоб зупинити наступ ворога, туманні історії про те, як матері, бажаючи врятувати своїх дітей від рабства, розбивали їм голови про булижники мостовий, про те, як чоловіки воліли краще заморити себе голодом, ніж є хліб тиранів. Він прийшов у захоплений стан, — душевний занепад змінився припливом жорстокої веселості, що вигнала сумніви; йому соромно було за свою хвилинну малодушність. А разом з відродженням віри воскресли і гордовиті мрії і високо піднесли його на своїх крилах. Так радісно було відчувати себе вождем, бачити, що, підкоряючись йому, люди йдуть на всі жертви; ширилася його мрія про свою могутність; в той вечір він був тріумфатором. Він уявляв собі сцену, виконану простоти і величі,— уявляю, як він зрікається влади і передає її в руки народу.
Раптом він здригнувся і прокинувся, — хтось гукнув його; це був Мае, що повертався з риболовлі, він розповів Етьєну про свою удачу: зловив чудову форель і продав її за три франка. Значить, сьогодні буде суп. Етьєн сказав, що скоро повернеться додому, і, надавши Мае одному йти в селище, попрямував до «Вигоду»; сівши за стіл, він почекав, поки піде відвідувач, і тоді твердим тоном заявив Раснеру, що негайно напише Плюшару і запросить його приїхати до них. Він прийняв

Книга Жерміналь стор.211

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code