Так, я лічений, що ми самі повинні розібратися в своїх справах, а не звертатися до сторонніх.
Етьєн прийшов в несамовитість; тремтячи від гніву, він впився поглядом в товариша і бурмотів, заїкаючись:
— Ти це зробив? Ти це зробив?
— Так, зробив. Будь спокійний. Але ж ти знаєш, як я поважаю Плюшара! Він розумниця і міцна людина, йому можна довіряти. Але, бачиш, мені ваші погляди огидні! Політика, уряд,— мені на все це плювати! Я хочу тільки одного: щоб вуглекопу краще жилося. Двадцять років я працював під землею, жив у злиднях, надривався в забоях і ось дав собі клятву — домогтися полегшення для нещасних хлопців, які ще там маються. І я добре відчуваю, що ви з усякими вашими вигадками нічого не досягнете, через вас доля робітника буде ще важче… Коли голод змусить вуглекопа спуститися в шахту, його ще більше притиснуть. Компанія йому відплатить, вона з ним палицею розправиться, як з собакою, що втекла, коли її заженуть в конуру. А я хочу цьому перешкодити, чуєш?
Він говорив тепер голосно і, вип’ятивши черевце, стояв впевнено, розставивши свої товсті ноги. Вся його натура, людини розважливого і терплячого, позначалася в ясних закруглених фразах, які без найменшого зусилля текли з його балакучих вуст. Яка дурість! Уявили, що так от разом можна все перевернути, поставити робітника на місце господарів, розділити багатства, як ділять дітям яблуко? Тисячі і тисячі років треба чекати, а тоді це, можливо, і здійсниться. Ну так от, нічого морочити людей, обіцяти чудеса. Якщо не бажаєте розбити собі лоба об стінку, будьте розсудливі: ідіть до найближчої мети, вимагайте дійсно можливих реформ,— словом, поступово, користуючись будь-яким випадком, полегшуйте долю робітника. І Раснер заявив, що якщо б він взявся за справу, то зумів би схилити Компанію до деяких поступок, а будуть страйкарі пручатися, пиши пропало,— все подохнуть з голоду!
Етьєн мовчки слухав, онімівши від обурення. Потім крикнув:
— До біса! У тебе в жилах не кров, а вода!
Ще мить, і він дав би проповіднику поміркованості ляпаса. Боячись піддатися спокусі, він почав великими кроками ходити по кімнаті і, зриваючи свій гнів

Книга Жерміналь стор.214

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code