пограбування, праця має право і зобов’язаний відвоювати вкрадене у нього добро.
Як зробити це практично? У цьому Етьєн спочатку був згоден з Прудоном, піддавшись химерической ідеї про взаємний кредит, про створення величезного банку обміну, який усуне посередників; потім він пристрасно захопився думками Лассаля про субсидованих державою коопег корпоративних товариства, які поступово перетворять весь світ в єдиний індустріальне місто, а потім його відвернула від цієї ідеї непереборна складність контролю; і ось нещодавно він прийшов до ідей колективізму, він вимагав, щоб всі знаряддя виробництва були передані у колективну власність. Але все це були ще розпливчасті думки, він не знав, як можливо здійснити нову його мрію; педантичність чутливої натури і невпевненість у своїх судженнях заважали йому,— він не наважувався виступати з незаперечними твердженнями, властивими сектантам. Він лише говорив, що перш за все потрібно захопити владу. А далі буде видно.
— Та що це з тобою сталося? Чому ти став захищати буржуїв? — з лютим обуренням продовжував він, знову зупинившись перед кабатчиком,— Адже ти мені сам говорив: треба, щоб це вибухнуло
Раснер злегка почервонів.
— Так, казав. І якщо вибухне, так ви побачите що я не з трусів… Однак я відмовляюся йти з тими, хто затіває звалище заради своїх цілей — хоче домогтися видного положення.
Тут довелося почервоніти і Етьєну. Противники більше не кричали, вони говорили уїдливо і зло, з холодною ворожнечею,— адже вони були суперники. По суті, це і змушувало їх доводити до крайності свої погляди, одного спонукало впадати в надмірну революційність, а іншого підкреслювати свою обережність, захоплювало їх за межі їх справжніх переконань. Так буває, коли людина не хоче зізнатися, що в силу обставин він грає не властиву йому роль. Суварин мовчки слухав їх, і його обличчя з ніжною, як у білявої дівчини, шкірою виражало відверте презирство людини, готового віддати ва ідею своє життя, пожертвувавши нею в повній безвісності, навіть не прагнучи до ореолу мученика.
— Так ось чому ти мені все це наговорив! Ти заздриш,— пожартував Етьєн,

Книга Жерміналь стор.216

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code