волосся до волосу, надзвичайно пишався своїми успіхами трибуна; але рухи його залишалися незграбними; на великих широких руках все не відростали нігті, поїдені залізом. Людина дуже діяльний і вельми честолюбний, він невпинно роз’їжджав по всій провінції, поширюючи свої ідеї.
— Прошу не поскаржитися! — заговорив він, попереджаючи питання і закиди.— Учора вранці — конференція в Прейди, а ввечері — збори в Валансей. Сьогодні — сніданок в Маршьене, з Сованья… Вдалося все-таки найняти пролітку. Я прямо знемагаю, чуєте, як я охрип? Але це не біда, я все-таки піду.
У порога «сміливого веселуна» він раптом схаменувся:
— Ах, чорт? Членські квитки я залишив! Гарні б ми були!..
Він розшукав пролетку, яку візник поставив під навіс, витягнув з неї невелику дерев’яну скриньку чорного кольору і поніс її під пахвою.
Етьєн, з сяючим обличчям, слідував за ним як тінь, тоді як вражений Раснер не наважувався протягнути приїжджому трибуну руку. Плюшар, однак, сам нагородив його рукостисканням і побіжно згадав про лист: що за дивна думка! Чому не провести збори? Завжди треба проводити збори, якщо це можна зробити. Вдова Дезпр запропонувала йому чогось випити, але він відмовився: зайве, — у нього не пересихає в горлі, коли він говорить. Тільки от треба поквапитися,— увечері він рас-зчитує проїхати в Жуазель, де йому треба поговорити з Легуже. І тут всі організатори гурьбой увійшли в зал. За ними слідували прийшли з запізненням Мае і Лівак. Для спокою душевного двері замкнули на ключ, а тоді зубоскали загоготали і почали відпускати жарти; Захарій крикнув борошні, що тепер-то, вірно, люди похилого віку розродяться-спечуть немовля, одного на всіх.
У погано провітреному залі, де від дощатої підлоги ще піднімалися гострі запахи, що просочили його на останній танцюльці, сиділи на лавах і чекали чоловік сто вуглекопів. Поки що увійшли влаштовувалися на вільних місцях, по рядах пройшов шепіт, всі повернулися — розглядали людину, що приїхала з Лілля; його чорне драпове пальто викликало подив і неприязне почуття. Однак негайно, за пропозицією Етьєна,

Книга Жерміналь стор.221

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code