обрали президію. Етьєн називав імена, учасники зборів висловлювали згоду підняттям рук. Плюшара обрали головою, а членами президії — Мае і самого Етьєна. Засували стільцями-Президія зайняла місця; на мить голова зник з очей-пірнув під стіл, щоб поставити під нього скриньку, з якою ніколи не розлучався. Потім він піднявся, легенько постукав кулаком по столу, закликаючи до уваги, і почав охриплим голосом:
— Громадяни!
Йому довелося зупинитися: відчинилися дверцята, і з кухні вийшла вдова Дезір, принесла на підносі шість кухлів пива.
— Не турбуйтеся,— пробурмотіла вона.— Коли мова кажуть, спрага буває.
Мае взяв у неї з рук піднос, і Плюшар міг продовжувати. Він сказав, що дуже зворушений серцевим прийомом, який йому надали робітники в Монсу, вибачився за запізнення, поскаржився на втому і хрипоту. Потім надав слово громадянину Раснеру, поспішив виступити першим. Раснер жваво встав біля столу, біля кухлів з пивом. Трибуною служив стілець, повернений до нього спинкою. Мабуть, Раснер був дуже схвильований, але, відкашлявшись, звучно вимовив:
— Товариші!..
На робочих вугільних копалень завжди велике враження справляло його невимушене красномовство і бла — годушие; виступаючи перед ними, він міг, не втомлюючись, говорити цілими годинами. Він не наважувався робити ніяких жестів, стояв, товстий, незграбний, усміхнений, і, виливаючи на слухачів потоки слів, зачаровував їх до тих пір, поки вони не починали дружно кричати: «Ну так, зрозуміло! Правильно! Вірно ти говориш!» Проте в цей день він з перших же слів відчув глуху ворожість слухачів і став обережно лавірувати. Поки він виступав лише проти продовження страйку, а напасти на Інтернаціонал збирався лише після того, як зірве оплески. Звичайно, говорив він, честь забороняє поступитися вимогам компанії, але ж яка злидні, яке жахливе майбутнє чекає всіх, якщо доведеться ще довго наполягати! І хоч прямо він і не закликав підкоритися, він підточував мужність страйкарів, малюючи трагічні картини, описуючи, як в робочих селищах люди

Книга Жерміналь стор.222

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code