Етьєн, Мае та інші делегати, повні німий люті переможених, доведених до крайності, рушили в зворотний шлях, тупотячи до бруківки грубими черевиками з підковками.
Близько двох годин в селищі двісті Сорок жінки вирішили поговорити з Мегра. Тільки на нього і була надія: можливо, вдасться пом’якшити крамаря, вимолити у нього кредит ще на один тиждень. Ця думка прийшла в голову дружині Мае, — вона занадто часто розраховувала на доброту людську. Вона вмовила дружину Лівака і Горілу піти разом з нею; дружина Пьерона відмовилася, заявивши, що не може відійти від ліжка чоловіка — все не проходить його хвороба. До трьох прохачок приєдналися інші жінки, всього зібралося чоловік двадцять.
Коли по головній вулиці Монсу, перегородивши її на всю ширину, рушив загін жебрацькому одягнених, похмурих жінок, обивателі, дивлячись на них з вікон, стривожено хитали головами. У всіх будинках замкнули двері; одна дама — навіть прибрала подалі столове срібло. Вперше за час страйку бачили таку ходу, і, звичайно, воно не віщувало нічого хорошого; зазвичай всі зіткнення брали небезпечний оборот, якщо на вулицю виходили жінки. У крамниці Мегра сталася бурхлива сцена. Спершу він, єхидно посміюючись, запросив їх Увійти, — нібито уявивши, що вони прийшли розплатитися з ним. Ах, як це мило з їх боку,— змовилися один з одним і прийшли компанією, принесли ому борг! А потім, коли слово взяла дружина Мае, він висловив обурення. Як їм не совісно! Сміються вони над ним, чи що? Ще продовжити їм кредит? Вони, значить, задумали довести його до злиднів! Ну ні, він не дасть більше жодної картоплини, жодної крихти хліба! Нехай звертаються в бакалійну Вердонка, в булочні Карубля і Смельтвна, раз селище тепер купує в їх лавках… Жінки слухали з переляканим і смиренним виглядом, приносили вибачення, заглядали йому в очі, чекали, чи не розжалобиться він. А він почав відпускати свої звичайні грубі жарти, пообіцяв віддати горілої всю лавку, якщо вона візьме його в залицяльники. Голод довів жінок до такої малодушності, що у відповідь вони сміялися, а дружина Левака навіть говорила, що вона не проти го полюбити. Але він відразу змінив тон і став усіх гнати. Вони просили, молили, тоді він одну виштовхав за двері. Загрудившись перед його лавкою, вони лаяли його, обзивали продажною шкурою, а дружина Мао, охоплена не-годуванням і жагою помсти, закликала на нього смерть, кричала, що така людина тільки обтяжує собою землю і даремно їсть хліб
Прохачки повернулися в селище похмурі, сумні,

Книга Жерміналь стор.232

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code