Але штрек, який вів вліво, до стайні, був загороджений обвалом. Подорож тривала, все більш важка і небезпечна. Навколо літали перелякані летючі мыйш, прицеплялись до кам’яного зводу. Етьєну довелося прискорити крок, щоб не втратити з виду вогник; він кинувся В той же хід, але там, де гнучкий хлопчисько прослизав, як змія, Етьєн, пролазячи, боляче ушибался. Цей квершлаг, як і всі занедбані вироблення, звузився і з кожним днем ставав все вже — він стискався під невпинним натиском осідала породи; у деяких місцях він став вузьким, як кишка, і, безсумнівно, його стінок незабаром належало зімкнутися. При цьому поступове стискання кріплення ламалося, розколювалося; гострі, як кинджали, тріски погрожували перепиляти Етьєну спину або проткнути його наскрізь. Етьєн пробирався дуже осто-рожно, то полз на колінах, то на животі, обмацуючи Темний прохід попереду. Раптом по всьому його тілу, від потилиці до ніг, промчала зграя щурів, ніби втікали від когось.
— Ах, вибухи тебе грім! Чи скоро кінець?..- задихаючись, бурчав Етьєн, відчуваючи, що у нього болять всі кістки.
Мука скінчилося. Пробралися вперед ще на кілометр; хід розширився і навів чудово збережену вироблення — на відкатний штрек, высечешщи прямо в твердій породі і схожий на природну печеру. Етьєну довелося зупинитися: він побачив далеко, що Жанлен спокійнісінько зміцнив свічку двома каменями і розташовується з зручностями, явно відчуваючи полегшення, немов людина, повернувся до себе додому. Етьєну відразу кинулося в очі, як багато хлопчисько потрудився, щоб звернути цей глухий підземний глухий кут зручне житло. У кутку на землі лежала купа сіна, що служила м’якою постіллю, на столі, зробленому зі старих дощок, знайшло собі місце всяке добро: хліб, яблука, початі пляшки ялівцевої горілки. Справжня розбійницька печера, в яку він тижнями тягав свою злодійську здобич, навіть і непотрібні речі, наприклад, мило і ваксу для чобіт, вкрадені просто заради задоволення красти; юний грабіжник егоїстично, в повній самоті, насолоджувався тут своїми скарбами.
— Гей ти, малий! Смієшся, чи що, над людьми! — крикнув Етьєн, передихнувши трохи.- Лазиш сюди і бенкетуєш, а ми там, нагорі, з голоду подихаємо.

Книга Жерміналь стор.246

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code