вимым. Під кінець в нього стали кидати пригорщами замерзлого моху, а якась жінка крикнула пронизливим голосом:
— Геть зрадника!
Раснер все намагався переконати, що шахта не може бути власністю шахтарів, як ткацький верстат для ткача,— ні, набагато краще домогтися участі робітника в прибутках, його матеріальної зацікавленості в успіху підприємства, де він буде як би рідним сином.
— Геть зрадника! — пролунав тисячоголосий крик, і в оратора полетіло каміння.
Раснер зблід, від відчаю у нього сльози виступили на очах. Адже це було крах всього його життя: двадцять років товариської близькості з робітниками і честолюбні задуми — вої звалилося через чорну невдячність натовпу. Він сліз е пня, вражений в саме серце, не маючи сил продовжувати свою промову.
— Тобі смішно? — заїкаючись, сказав він тріумфуючому Етьєну.- Добре! Бажаю і тобі це випробувати! Так воно і буде… Чуєш?
І, немов вирішивши скинути з себе тягар відповідальності за всі біди, які він передбачав, Раснер широко змахнув рукою я пішов, крокуючи в самоті по безмовного, білому від інею полю.
Його проводили улюлюканьем, і раптом, на загальний подив, на пень виліз Старий Безсмертний, намагаючись щось сказати серед оглушливого гаму і шуму. До цієї хвилини і Мук і він сиділи тихенько, зі звичайним своїм задумливим виглядом, як ніби занурившись в думки про далекі дні. Ймовірно, він піддався раптовому припливу балакучості, часом з такою силою ворушив в його душі минуле, що він годинами виливав свої спогади в незв’язних промовах.
Настало глибоке мовчання, всі слухали старого, блед-ного при місячному світлі, як смерть; слухали з подивом, яке все посилювалося, так як його довгі, нікому не зрозумілі історії не мали безпосереднього зв’язку з обговорювали питаннями. Він говорив про свою молодість, про те, що двоє його дядьків загинули під обвалом у Верейской шахті, потім перейшов до смерті своєї дружини, яку забрало запалення легенів; проте ж він не відступав від своєї повсякчасних думки: не було і не буде ніколи біднякам щастя. Ось, наприклад, зібралося в лісі

Книга Жерміналь стор.261

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code