— Ну так слухайте! Все слухайте! Приходьте завтра в Жан-Барт і побачите, чи працюю я!.. Ми на вашому боці. Товариші послали мене сказати вам це. Треба загасити тонки, треба, щоб і машиністи теж страйкували. Нехай собі насоси зупиняться. Тим краще. Вода затопить шахту. Все полетить до біса!
Шавалю теж аплодували, і з цієї хвилини Етьєна відтерли в бік. Один за іншим на пень залазили оратори і вимовляли промови, що потопали в шумі; вони жестикулювали, пропонували самі крайні заходи. Всіма оволоділо якесь несамовитість, шаленство, властиві фанатикам, котда вони, втомившись сподіватися на довгоочікуване диво вирішують нарешті викликати його самі. Люди, у яких в голові мутилось від голоду, мріяли про пожежі і кровопролиття, за якими негайно засяє апофеоз — прийде всесвітнє щастя.
Місяць заливав своїм безтурботним світлом бурхливий натовп; лісову тишу порушували крики, що закликали до різанини. Підмерзлий мох хрустів під ногами, а могутні буки, гілки яких вимальовувалися в світлому небі тонким чорним візерунком, не чули, не помічали знедолених, метушилися біля їх підніжжя.
У метушні подружжя Мае опинилися поруч; обидва були вибиті з колії, втратили свою розсудливість і, дійшовши до межі відчаю, мучившего їх цілий місяць, аплодували Леваку, який, підливаючи масла у вогонь, вимагав смерті інженерів. Пьерон кудись зник. Безсмертний і Мук говорили разом, кричали щось гнівне і незв’язне, чого ніхто не міг розібрати. Захарій для сміху пропонував, щоб знесли разом всі церкви, а борошні ПЗВ всієї сили стукав об землю своєю ключкою-просто для того, щоб шуму було побільше. Жінки підхльостували один одного; жона Левака, підбоченившись, напала на свою дочку Філомепу, звинувачуючи її в тому, що вона над людьми сміється; Мукетта кричала, що треба силою стягнути жандармів з коней;

Книга Жерміналь стор.265

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code