Шахта Жан Барт не мала такого значення, як по-рейська, але вона була заново обладнана і, за висловом інженерів, стала хороша, ніби іграшка. Там не тільки розширили на півтора метра шахтний стовбур і поглибили його до семисот восьми метрів, але ще поставили нову машину, нові кліті; та й все обладнання було новим, за останнім словом техніки; навіть надшахтні споруди радували погляд деяких витонченістю: сортувальну прикрашав зубчастий карниз, а вишку копра — баштовий годинник; приймальна і машинне відділення поміщалися в напівкруглих виступах, немов клиросы каплиці у стилі Відродження; підносилася над шахтою труба оброблена була спіральним мозаїчним візерунком з червоних і чорних цеглин. Водоотливный насос поставили в іншому місці — в старій шахті Гасгон-Марі, призначену тільки для відкачування води. У Жан-Барт, праворуч і ліворуч від головного стовбура, було ще два колодязя — один для вентиляції, інший — з запасними сходами.
Шаваль з’явився на шахту першим, о третій годині ранку, і почав підмовляти товаришів, убеящать їх, що треба наслідувати приклад робітників, страйкуючих в Монсу, і зажадати надбавки в п’ять сантимів з вагонетки. Незабаром з роздягальні в приймальну прийшли всі чотириста вуглекопів, піднялася сум’яття, шум, крики. Ті, хто бажав працювати, стояли босі, тримаючи в руці лампу, а під пахвою — лопату або обушок; інші ж, ще в дерев’яних черевиках, накинувши на плечі пальто, загороджували підступи до кліті; штейгери охрипли, закликаючи робітників до порядку, просили вести себе розсудливо, не пре-пятствовать тим, хто хоче спуститися в шахту.
Шаваль вийшов з себе, помітивши, що Катрін стоїть в штанях, в куртці і синьому шоломі. Піднявшись вранці, він строго наказав їй залишатися в ліжку. Катрін все-таки пішла слідом за ним. Невже доведеться припинити роботу? Ця загроза приводила її у відчай. Адже Шаваль ніколи не давав їй грошей, і часто доводилося платити і за себе п за нього; що ж з нею станеться, якщо вона більше нічого пе буде заробляти? Її весь час переслідувала страшна думка, що вона опиниться в маршьенском публічному будинку, куди врешті-решт потрапляли працівниці з шахти, позбувшись хліба і притулку.
— Ах ти чертовка! — крикнув Шаваль.— Ти навіщо сюди приплелась?

Книга Жерміналь стор.270

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code