— Що?! П’ять сантимів?! А чому така вимога? Я-то ж не скаржуся на ваше кріплення, не збираюся нав’язувати вам новий тариф, як правління Мон-суйскіх копалень.
— Може, воно і так. А тільки товариші в Монсу правильно чинять. Нового тарифу не визнають і вимагають надбавки в п’ять сантимів, — адже при нинішніх розцінках хорошого кріплення все одно не даси. Ми вимагаємо збільшення в п’ять сантимів, вірно, товариші?
Пролунали вигуки схвалення. Знову піднявся шум, люди замахали руками. Мало-помалу все наблизилися, тісним колом обступили Денелена.
У нього в очах спалахнула злість, і цей шанувальник сильної влади міцно стискаючи кулаки, щоб не піддатися спокусі і не схопити за комір кого-небудь з бунтівників. Ні, краще поговорити з ними по-хорошому, напоумити їх.
— Ви бажаєте отримати надбавку в п’ять сантимів? Визнаю,— робота варта того. Але дати надбавку не можу. Білі я це зроблю, мені кришка. Зрозумійте ж, що мені треба жити хоча б для того, щоб і ви могли жити. А я дійшов до крайності. При найменшому збільшенні собівартості Я вилікую в трубу… Згадайте, два роки тому, під час останнього страйку, я поступився,— тоді я ще міг це зробити. Однак це підвищення заробітної плати було для мене руйнівним… Ось вже два роки, як я б’юся… А тепер я віддам перевагу відразу ж закрити лавочку, ніж мучитися, не знаючи, де взяти грошей, щоб заплатити вам в майбутньому місяці.
Шаваль уїдливо засміявся в обличчя диваку господареві, настільки відверто розповідав про свої справи. Інші потупилися, вперто не бажаючи йому вірити: у них в голові не вкладалося, що не всі господарі наживають мільйони на праці своїх робітників.
А Денелен наполягав на своєму. Він пояснив, яку йому доводиться вести боротьбу з Компанією Монсу, яка завжди тримається насторожі і готова пожерти його, якщо він коли-небудь посковзнеться і зламає собі шию. Між ними — нещадна конкуренція, а тому доводиться дотримуватися економію, тим більше що при великій глибині шахти Жан-Барт собівартість видобутку вугілля у нього, Де — нслена, зросла, і це несприятливий обставина не відшкодовується значною товщиною вугільного пласта.

Книга Жерміналь стор.272

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code