Ніколи б він не пішов на збільшення заробітної плати, яку робітники домоглися останньої страйком, але йому не можна було відставати від Компанії Монсу, інакше він позбувся б робітників. А тепер що буде? І він погрожував їм бідами, які чекають їх завтра. Що вони вигадають, якщо йому доведеться через теперішній страйк продати шахту? Адже вони тоді потраплять під жахливе іго акціонерної компанії Монсу. Він-то ж не сидів на престолі десь далеко, в невідомому капищі; не був у числі пайовиків, які наймають керуючого, щоб зручніше було стригти робітників, яких ці пани ніколи і в очі не бачили. Ні, він, Денелен, одноосібний господар, він ризикує не тільки своїми грошима, але і своїм розумом, своїм здоров’ям, своїм життям. Зупинка роботи — це смерть для нього. У нього немає запасів вугілля, але ж він повинен виконувати замовлення. Крім того, капітал, вкладений в обладнання, не можна заморожувати. Як же він виконає свої зобов’язання? Хто заплатить відсотки за ті суми, які йому довірили друзі? Ні, його чекає крах.
— Ну ось, хлопці, — сказав він на закінчення.— Я хотів переконати вас… Не можна ж вимагати від людини, щоб він наклав на себе руки, чи не так? А для мене дати вам надбавку в п’ять сантимів або допустити вашу страйк — все одно що полоснути себе ножем по горлу.
Він замовк. Натовп зарокотала. Частина її завагалася. Багато попрямували до кліті.
— Та нехай хоч не соромляться нікого, — сказав один зі штейгерів.— Ну? Хто хоче працювати?
Катрін одна з перших вийшла вперед. Але Шаваяь, злобно відштовхнувши її, крикнув:
— Ми всі заодно. Тільки негідники кидають товаришів.
І примирення стало неможливим. Знову піднялися
крик. Охочих спуститися відганяли від кліті поштовхами, отшвирівалі до стін; в звалищі люди мало не передавили один одного. Денелен зробив було відчайдушну спробу впоратися поодинці з стихією, що розбушувалася, але це була марна і божевільна затія, йому довелося відійти в сторону. Кілька хвилин він просидів на стільці в кутку контори приймальника, важко дихаючи і до того пригнічений своїм безсиллям, що ні одна рятівна думка не ходила йому в голову. Нарешті він заспокоївся і велів сторожу привести до нього Шаваля. А коли той погодився поговорити з ним, Денелен вислав усіх з контори:

Книга Жерміналь стор.273

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code