— Залиште нас.
Денелен хотів розібратися, що являє собою цей хлопець. З перших же слів він зрозумів, що перед ним істота марнославна, що знідається пекучою заздрістю. І він підкупив Шаваля лестощами, прикинувся здивованим, що такий здатний робітник сам псує своє майбутнє. За словами Денелена, він давно придивлявся до Шаваля і збирався незабаром підвищити його; на закінчення він навпростець запропонував йому посаду молодшого штейгера. Шаваль слухав мовчки і спочатку міцно стискав кулаки, але поступово обм’як. У мозку у нього йшла напружена робота: якщо залишитися в таборі страйкарів, він завжди буде тільки підручним Етьєна, а тут для нього відкривається інший шлях, він може вийти в начальники; хміль честолюбства ударив йому в голову… До того ж загін страйкарів, яких він чекав з самого раннього ранку, безсумнівно, не прийде; мабуть, виникла якась перешкода, — можливо, жандарми не пропустили. Значить, пора підкоритися. Думки ці, однак, не заважали йому ламати, комедію, негативно мотати головою, розігрувати роль непідкупного людини, з обуренням бити себе кулаком в груди. Нарешті, не сказавши господареві ні слова про зустріч, яку він призначив вуглекопам з Монсу, він пообіцяв заспокоїти товаришів і умовити їх спуститися в шахту.
Денелен залишився один у своєму укритті, навіть штейгери трималися осторонь. Протягом години чутно було, як Шаваль просторікує, сперечається, піднявшись в приймальній на вагонетку. Частина робочих освистала його, сто двадцять чоловік в обуренні пішли, зупиняючись у тому рішенні, яке він сам і переконав їх прийняти. Була восьма година ранку; займався день, ясний і веселий морозний день. І раптом усе в шахті прийшло в рух: робота відновилася. Спочатку запахкала парова машина, став кланятися шатун, розмотуючи і намотуючи на барабани сталевий трос. Потім загриміли сигнали, і почався сдуск; кліть приймала людей, мчала вниз, піднімалася; шахта поглинала свій щоденний раціон — забійників, коногонов, відкатників, откатчиц, а по чавунних плитах стовбурові з гуркотом котили до кліті порожні вагонетки.
— Ах ти тварюка! Ти що тут бовтаєшся! — крикнув Шаваль Катрін, що чекала своєї черги.- Нічого байдикувати, спускайся скоріше.

Книга Жерміналь стор.274

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code