О дев’ятій годині ранку, коли пані Енбо, захопивши Сесіль Грегуар, приїхала у власній колясці за дочками пана Денелена, ті вже були готові, і обидві здавалися дуже елегантними в своїх двадцять разів перешитих туалетах. Денелен здивувався, побачивши, що коляску супроводжує Нег-рель верхи на коні. Що таке? Хіба і чоловіки запрошені на сніданок? Пані Енбо пояснила з материнським виглядом, що її налякали розповідями про підозрілих людей, які бродять по дорогах, і вона вирішила взяти з собою захисника. Негрель, сміючись, заспокоював їх: нічого страшного; як завжди, крикуни кричать, погрожують, але ніхто не посміє розбити хоч одне вікно. Р-н Денелен, радіючи своєму успіху, розповів, як йому вдалося придушити бунт на Жан-Барт. Тепер турбуватися нічого, говорив він. І коли обидві його дочки сіли в коляску, а кучер готовий був згорнути на Вандамскую дорогу, всі дуже раділи чудовій погоді і не підозрювали, що вдалині, на рівнині, в повітрі тремтить і наростає протяжний гул, що там рухається колоною народ,— можна було б почути швидкий тупіт ніг, якщо б припали вухом до землі.
— Отже, вирішено, — повторила пані Енбо.- Увечері Ви приїдете за своїми доньками і пообідаєте з нами… Пані Грегуар теж обіцяла заїхати за Сесіль.
— Дякую вам, неодмінно приїду, — відповів Денелен.
Коляска Покотила в бік Вандама; Жанна і Люсі висунулися і, сміючись, щось ще крикнули батькові, що стояв біля узбіччя дороги. Негрель гарцював майже у самих коліс екіпажу.
Проїхали через ліс, від Вандама згорнули на Мар — шьенскую дорогу. Коли під’їжджали до Тартарі, Жанна запитала у пані Енбо, чи знає вона Зелений схил, і оказалось, що дружина директора копалень, хоча вона п’ять років прожила в Монсу, ніколи по їздила в ту сторону. Тоді вирішили зробити гак. Тартарі, що знаходилася у узлісся, являла собою дику, невозделанную пустку, безплідну, немов вулканічний граніт,— під нею в надрах землі цілі століття горіли вугільні пласти. Про цю підземну пожежу склалися легенди; місцеві вуглекопи розповідали страшну казку про те, як вогонь небесний вразив підземний Содом, де откатчицы загрузли в скверні прелюбодїяння, кара була такою раптовою, що

Книга Жерміналь стор.275

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code