Вона нічого не відповіла, тільки похитала річний. Часто бувало, що чоловіки сходилися з жінками, щоб володіти ними, але анітрохи не дбали про їхнє щастя. Сльози її стали тепер торючими,—так важко було думати, що вона могла б жити щасливо, якби попався їй інший добрий хлопець, який завжди ось так би захищав її міцною своєю рукою. Інший, добрий? І в цю мить душевного сум’яття перед нею вставав смутний образ іншого. Та що ж згадувати? Все скінчено, тепер у неї було лише юдао бажання прожити до кінця своїх днів ось з цією людиною, тільки б він не мучив її.
— Будь ласка, — сказала вона, — будь ласка, спробуйся бути іноді таким, як зараз.
Розридавшись, вона не могла говорити, і він знову поцілував її.
— Дурненька! Гаразд! Їй-богу, ось клянуся, не стану більше ображати тебе! Або я гірший за інших? А?
Вона дивилася на нього і посміхалася крізь сльози. Можебути, він і правий. Де зустрінеш щасливих жінок? І хоч вона не дуже вірила його клятві, було так радісно бачити його ласкавим. Боже мій, якщо б навіки так залишилося! Нарешті вони заспокоїлися і притислись один до одного -в довгому обіймах, але тут почулися кроки, і тоді обидва встали. Троє товаришів, які бачили, як Шаваль ніс Катрін, прийшли дізнатися, що з нею.
Назад вирушили всі разом. Було близько десяти годин; вибравши: прохолодний куточок, поснідали, перш ніж знову взятися за роботу в спеці, в духоті і знову обливатися потім. Доївши «подвійний» бутерброд з чорного хліба, тільки зібралися було випити по глотку кави з фляги, як.раптом їх стривожив гул, що долинув здалеку. Що там? Яка ще біда стряслася? Всі піднялися, побігли. Щохвилини зустрічалися їм в квершлагу забійники, відкатчі — Ци, коногони, гальмівні, і ніхто не знав, що сталося. Люди кричали. Вірно, сталося нещастя. Мало-помалу страх охопив всю шахту, з штреків вибігали збожеволілі від жаху люди з лампочками, плясавшими в руках, мчали в темряві. Та де сталася катастрофа? Чому не попереджають?
Раптом пройшов штейгер, вигукуючи на ходу:
— Ріжуть троси! Ріжуть троси!
Почалася паніка. Люди як скажені понеслися по темних ходах. Все втратили голову. Навіщо перерізають троси?

Книга Жерміналь стор.283

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code